Személyi és lakcímkártya: ennyit kell fizetni valójában az okmányokért
A személyi és az egyéb okmányokhoz kapcsolódó díjak nem minden esetben módosultak.
Sokakat leforrázott a hír, miszerint 2025. február elsejét követően a személyi igazolvány, a lakcímkártya, az útlevél és a jogosítvány kiállításának költségei is megemelkedtek. Ezekkel a kiadásokkal azonban csak bizonyos esetekben kell számolni – hívta fel a figyelmet a Világgazdaság.
Mint arról korábban a 168.hu is beszámolt, a jegyzők hatásköre megszűnik a lakcímbejelentési ügyekben és 2025. február 1-jétől kizárólag a járási hivatalok intézhetik ezeket az eljárásokat. Emellett az is fontos változás, hogy ezen időponttól kezdve már illetékköteles a személyazonosító igazolvány és a lakcímkártya is. További 2 ezer forinttal növekednek a költségek, amennyiben az ügyfél postai kézbesítést igényel.
A fentieket sokan úgy értelmezték, hogy ezeket a díjakat minden esetben, és többféle okmánytípus vonatkozásában is meg kell fizetni, a gyakorlatban azonban másra kell számítani.
A személyi igazolvány akár ingyenes is lehet
Azt, hogy a személyi igazolvány meddig érvényes, az adott személy életkora határozza meg: gyermekek esetében három évre szól, a 14. életévüket betöltött, de a 20 éves kort még el nem érő fiataloknál 8 évig érvényes, míg 20 éves kor felett már 10 évre állítják ki az igazolványt. A 70. életév betöltését követően az érvényességnek már nincs határideje.
Mindezekből jól látható, hogy a lakosság jelentős részének tízévente mindenképpen cserélnie kell a személyi igazolványát. Éppen ezért válthatott ki hatalmas felháborodást az, hogy ennek költségei emelkedtek. Arról azonban nem érdemes megfeledkezni, hogy amennyiben az érvényességi idő lejárta miatt szükséges az okmány cseréje, abban az esetben az új igazolvány kiállítása továbbra is díjmentes.
Ezen felül abban az esetben sem szükséges fizetni a személyi igazolványért, ha a jogosult nem töltötte be a 14. életévét, illetve ha elmúlt 70 éves. A családi állapot változása, például házasságkötés vagy válás esetén szintén díjmentes az okmány kiállítása, ha ezt 90 napon belül jelzi az ügyfél.
Ugyanakkor számos egyéb indoka is lehet annak, ha szükségessé válik az okmányok pótlása vagy cseréje: a leggyakoribb esetek közé tartozik az igazolványok elvesztése, ellopása, illetve megrongálódása. Azt is meg kell jegyezni, hogy ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, a lakcímkártya kiállításával kapcsolatban az ingyenesség csak néhány esetben áll fenn, a nagy többség számára valóban költségekkel jár.
A díjakkal kapcsolatban érdemes tudni, hogy amennyiben nem a fenti indokokból fakadóan szükséges a csere, hanem például az iratok elvesztése miatt, akkor egy ideiglenes személyi igazolvány február elsejétől 3100 forintba kerül, míg az állandó személyi igazolványért már 7700 forintot kell kifizetni. Az új lakcímkártya kiállítása 3700 forintért lehetséges, míg az útlevél esetében már 17 ezer forintra emelkedtek a költségek a felnőttek esetében, 12 éven aluliaknak pedig 8500 forintért állítják ki a dokumentumot.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Szentkuty Nikolett/168.hu)