Svájci bankokban is járt Kósa Lajos a csengeri örökösnővel

Zürichben két bankban és egy ügyvédnél is jártak közösen, hogy a fideszes politikus rendelkezhessen a nő állítólagos svájci bankszámlája felett. 

2021. február 18., 08:50

Szerző:

Kósa Lajos egykor hatalmas vagyon örököseként tekintett P. Máriára (korábban Sz. Gáborné), de mára ez már biztosan megváltozott. Ma már biztosan nem hiszi ezt. A nő jelenleg a rácsok mögött tartózkodik, csalással vádolják. A vádirat szerint húsz embertől kért kölcsön mintegy 780 millió forintot egy - a valóságban nem létező - apai örökség felszabadítására - írja a hvg.hu.

A fideszes politikus és P. Mária zürichi útjuk előtt felkerestek egy svájci ügyvédet, Konrad R. M-et is, abból a célból, hogy Kósa olyan ügyvédi meghatalmazást kapjon, ami alapján rendelkezni tud a csengeri nő állítólagos svájci bankszámlája felett. Mindezt a hvg.hu által megszerzett nyomozati anyagok szerint maga Kósa Lajos mesélte el a rendőröknek, akik a politikust tanúként hallgatták meg a nő ellen indított büntetőeljárásban. Az ügyvédnél nemcsak Kósa és P. Mária volt jelen, hanem egy másik nő is, akiről egyelőre annyit tudunk, hogy egy köztiszteletben álló csengeri orvos közeli hozzátartozója.

A politikus azt vallotta a rendőröknek, hogy a svájci ügyvéd felvilágosította őket arról, hogy ő nem adhat olyan felhatalmazást Kósának, amivel a számla felett rendelkezni tudna, ezt csak a pénzintézetnél tudják elintézni. 

Kósáék a Safra Sarasin nevű privátbank zürichi fiókjába mentek, ez a pénzintézet közel 165 milliárd svájci frank értékű vagyont kezel. Sokat elárul a Safra Sarasin ügyfélköréről, hogy néhány európai városon kívül Dubajban, Monacóban, Hong Kongban, Szingapúrban és Panamában is vannak fiókjai.

Kósát nem faggatták a rendőrök a zürichi élményeiről, ő maga pedig azt vallotta, hogy - idézzük - "a fent említett tárgyalások (...) azt a meggyőződést alakították ki bennem, hogy örökség nincs, Mária ezzel kapcsolatos állításai hamisak és ezek után a minimálisnál is kevesebbre korlátoztam a vele való kapcsolatomat." Kósa egyébként a vallomásában azt állította, hogy hat év leforgása alatt összesen négyszer találkozott Svájcban P. Máriával.

A svájci útról P. Mária is tett vallomást. A nő legutóbb idén február 2-án, a Mátészalkai Járásbíróságon beszélt erről a hvg.hu birtokába került jegyzőkönyv szerint. A bíróság előtt a nő azt mondta: azért mentek a zürichi UBS bankba, mert ott Kósa meghatalmazást adott le azzal kapcsolatban, hogy "ha a hagyatékomhoz jutok, ő ebből Magyarországon mennyit fog befektetni." A nő szerint a bankban erről felvétel is készült. P. Mária a bíróságon indítványozta azt is, hogy idézzék be tanúnak a Safra Sarasin bank zürichi igazgatóját, Olga S.-t, ahogy az UBS részéről Robert B-t is. (Robert B. egyébként legutóbb tavaly októberben részt vett egy olyan online, pénzügyi témájú konferencián, aminek a védnöke Áder János köztársasági elnök volt.)

"Kósa Lajos a tanúvallomásában azt nyilatkozta, hogy úgy fogadtak minket a bankban, mint a királyokat, és ezek után azt a következtetést vonta le Kósa úr, hogy nincs hagyaték. Elfogadott elég sok ajándékot és befektetéseket, semmit nem utasított vissza" - mondta P. Mária a bíróságon.

Azt viszont nem tagadta Kósa Lajos, hogy ne kapott volna ajándékokat P. Máriától. A csengeri nő egy francia bank, a Credit Industriel et Commercial 24,09 százalékát ígérte Kósának, aki el is fogadta az ajánlatot.

“A két ajándékozási szerződés megkötésének körülményeire nem emlékszem. Sz. Gábornéval kapcsolatban mindvégig az volt a magatartásom, hogy tőle semmit nem fogadok el, sem pénzt, sem ajándékot, sem egyebet” – mondta Kósa rendőrségi vallomásában annak ellenére, hogy az ajándékozási szerződéseken szerepel az aláírása. Kósa azt is mondta, hogy ő az ajándékozási szerződéseket semmisnek tekinti, hiszen az ajándéktárgyak nem voltak az ajándékozó birtokában.

(Fotó: MTI/Bruzák Noémi)