Súlyos választási csalásokra készülhetünk 2018-ban
Több ponton is sürgősen módosítani kell a választási törvényeket, különben a 2018-as parlamenti választás még a 2014-esnél is kevésbé lesz tisztességes – a Political Capital és a Transparency International Magyarország levelét.
Az elmúlt években több alkalommal is arra kérte a döntéshozókat a Political Capital (PC) és a Transparency International Magyarország (TI), hogy alakítsanak ki tisztességes és átlátható választási és kampányszabályozást – hangsúlyozza Gulyás Gergelynek, az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága fideszes elnökének írott nyílt levelében a két szervezet.
Gulyás Gergely a PC által 2015 októberében megszervezett konferencián – amellett, hogy a választási jogszabályok több hibájának orvoslására nyitottnak mutatkozott – kifejtette, hogy a kormány azt követően vizsgálja felül a választási törvényeket, hogy az Alkotmánybíróság (AB) határozott a „levélszavazás kontra külképviseleti szavazás” ügyében.
Az AB döntése április 19-én megszületett (nem találta alkotmányellenesnek a szabályozást) tehát minden akadály elhárult a választási rendszer hibáinak kijavítása elől. A PC és a TI erre emlékeztette Gulyás Gergelyt.
A PC és a TI már 2013-ban figyelmeztetett: a kampányfinanszírozási szabályok lehetővé teszik a pártoknak, hogy rendkívül sok pénzt szabályozatlanul és ellenőrizetlenül költsenek el.
A 2014-es választás tapasztalatai pedig igazolták a félelmeiket. Rengetegen éltek vissza a többes ajánlás intézményével a több százmilliós, ellenőrizetlenül elkölthető kampánytámogatás reményében. Az így listát állító kamupártok gátlástalanul másolták a választópolgárok személyes adatait egyik ajánlóívről a másikra.
A rossz szabályozás és az alig érzékelhető ellenőrzés megtette a hatását, hiszen a semmilyen észlelhető kampányt nem folytató bizniszpártok 3,5 milliárd forint közpénzzel gazdagodtak, a parlamentbe jutott pártok pedig a törvény által előírtnál csaknem négymilliárd forinttal többet költöttek kampányra.
Változatlan szabályozás mellett nincs ok feltételezni – hangsúlyozza a két szervezet –, hogy mindez ne ismétlődne meg, sőt, 2018-ban a négy évvel korábban tapasztaltaknál még súlyosabb visszaélésekhez vezethet az, hogy a határon túli magyarok regisztrációja tíz évig érvényes, ezért elhunyt magyar polgárok ezrei szerepelhetnek a 2018-as külhoni névjegyzékben. Az ő szavazólapjaik könnyen illetéktelen kezekbe kerülhetnek, ami súlyos választási csaláshoz vezethet.