Ezeken a strandokon tilos a fürdés

Kevesen tudják, de Magyarországon csak a kijelölt helyeken engedélyezett a strandolás, és rengeteg további helyen egyenesen tilos a fürdés.

2024. július 3., 10:50

Szerző:

A belföldi nyaralások alatt akár könnyen meg is találhatjuk az olyan tavakat, ahol tilos a fürdés. Azt azonban mindenkinek tudnia kell, ha mégis belemerészkedünk ezekbe a vizekbe, nemcsak a bírságot, hanem a fertőzést is megkockáztatjuk.

Bárány Róbert, geográfus a HelloVidék kérdésére elmondta, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében rengeteg bányatóval találkozhatunk, azon belül is kiugrik a borsodi régió, hiszen itt meghatározó volt a bányászat. Ez nem jelenti azt, hogy a zempléni régióban ne lennének bőven. A szakember szerint általánosságban elmondható, hogy a bányatavak megléte Magyarországon egy korántsem ritka jelenség. Azt viszont már kevesen tudják, hogy a legtöbb ilyen hazai bányatóban tilos a fürdőzés, tehát aki a tiltás ellenére fürdőzik, szabálysértést követ el és komoly pénzbírsággal sújtható - írja a lap.

Aki a tiltás ellenére megmártózik, szabálysértést követ el és 5-től 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A helyszíni bírság összege 5 és 50 ezer forint közötti összeg lehet

– árulta el az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata a lap kérdésére. Közölték azt is, hogy a változó vízmélység- és hőmérséklet különbség miatt a bányatavak különösen veszélyesek. Szabadvízi fürdőzés esetén célszerű kijelölt fürdőhelyet választani, mert annak határát a parton minden esetben táblával, a vízben pedig bójákkal jelölik. A fürdés tilalmát, vagy a veszélyes, fürdésre alkalmatlan helyeket minden esetben a „FÜRÖDNI TILOS!” tábla jelzi.

Az ORFK hozzátette: a szabad vizeken, folyókon, holtágakon, egyéb vízfelületeken általában megengedett a fürdőzés. Ennek ellenére előfordulhat, hogy a kiválasztott helyen a fürdést táblával jelölve egyértelműen megtiltották. A további főbb szabályok között kell kiemelni a hidak, kikötők, révátkelők és egyéb vízi műtárgyak (duzzasztómű, zsilip, stb.,) 300 méteres körzetében a fürdőzés tilalmát.

Kellő óvatosság szükséges az ismeretlen vizeken, hiszen a víz alatti, nem látható tárgyak, faágak és egyéb akadályok könnyen sérülést, a folyókon – különösen a Dunán – gyakori örvények meglepetést okozhatnak, ami igen súlyos következményekkel jár, gyakran vízbe fúláshoz is vezethet – hívták fel a figyelmet.

Ingyenes Duna-parti strand nyílt Budapesten

A nyár valóban elkezdődött, így most már azok a fürdőhelyek is megnyitottak, akik jellemzően kivárják az igazán meleg szezont. Ezek közé tartozik egy Duna-parti strand is Budapesten – hívta fel rá a figyelmet a Forbes.

Óbuda-Békásmegyer polgármestere, Kiss László a hivatalos Facebook-oldalán jelentette be, hogy a Római-parton idén is megnyílik a Plázs, amely így már a negyedik szezonját kezdi meg a III. kerületi partszakaszon.

A strand megnyitását komoly előkészületek előzték meg, így a meder tisztítása is megtörtént, melynek során a szakemberek át is vizsgálták azt. A parti föveny előkészítésében és megtisztításában civilek és az önkormányzat is részt vett, de arra is nagy hangsúlyt fektettek, hogy ellenőrizzék, a partszakasz alkalmas-e a családi kikapcsolódásra.

Az engedélyek beszerzéséhez szükséges volt a vízminőség ellenőrzése, és a strand csak szigorú hatósági ellenőrzéseket követően nyithatott ki június utolsó napjaiban.

További részletek itt.

(Fotó: 168.hu)

Noha egyesek számára úgy tűnhet, hogy Orbán Viktor békemissziót folytat, a miniszterelnök spontán utazásaival nem okoz osztatlan sikert a diplomácia világában.