Sólyom akár újrázhatna?
Nem akar előrehozott államfőválasztást az MSZP. Ezt Lendvai Ildikó pártelnök jelentette be. Török Gábor politikai elemző szerint Sólyom akár újrázhatna, de ebbe szerinte a Fidesz nem megy bele.
Az MSZP-nek nincs olyan terve, hogy előrehozza a köztársaságielnök-választást - közölte Lendvai Ildikó pártelnök. Jellemzőnek tartja, hogy ezzel az ötlettel éppen jobboldali lapok álltak elő. Lendvai szerint az MSZP olyan személyben gondolkozik, „akinek európai tekintélye van, kellő a diplomáciai bölcsessége és vitathatatlan a demokratikus elkötelezettsége”.
A Magyar Nemzet hétfőn írt arról, elképzelhető, hogy az MSZP még a jelenlegi Országgyűléssel megválasztatná a köztársasági elnököt, aki Kovács László leköszönő uniós biztos lenne. Szanyi Tibor szocialista képviselő pedig internetes blogjában vetette fel, hogy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt ajánlja államfőnek. Sólyom László hivatali ideje 2010 augusztusában jár le, utódjáról július 5-ig, a távozás előtt 30 nappal kell döntenie a parlamentnek.
Török Gábor a Vision Politics igazgatója blogjában az esetleges előrehozott államfőválasztásról úgy fogalmazott: „felvetést szívem szerint egyszerűen hülyeségnek (szebben: komolytalannak) nevezném. Ennyi erővel 2030-ig minden elnökválasztást le lehetne rendezni más most, Kovács László két ciklusa után mondjuk Gyurcsány jöhetne, aztán esetleg Mesterházy…”.
Szerinte miután a pártok semmi érdekeset nem mutatnak, s a kampány egyelőre meglehetősen unalmas, a sajtó azt próbálja izgalmasabbá tenni.
Török emlékeztet arra, hogy az alkotmányosság „nem csupán szöveget és szöveghiányt jelent, hanem szellemiséget és szokásjogot is, márpedig nincs olyan ember ebben az országban (talán még a vicces Szanyi Tibort is beleértve), aki korrektnek tartana egy ilyen megoldást”.
Szanyi egyébként a köztévé Ma Reggel című műsorában egyszerűen médiahacknek nevezte akcióját, amely során internetes naplójában Gyurcsány Ferencet javasolta államfőnek.
Török Gábor 2010-es választások után abszolút Fidesz többséget prognosztizál. Mint fogalmazott: „Ebben a rendszerben az államfői pozíció – bár vannak izgalmas lehetőségei a köztársasági elnöknek: a törvénykezdeményezéstől a vétóig – nem tűnik kívánatosnak a végrehajtó hatalmat akaró politikusok számára”.
Szerinte a Fidesz frontpolitikusai helyett a másodvonalban, de még inkább az értelmiségi-támogatói holdudvarban érdemes keresni a leendő államfőt. Orbán pártjának megfontolásait elemezve szerinte lényeges dilemma lehet, hogy mi a szándéka a pártnak a jelenlegi köztársasági elnökkel. (Török a miheztartás végett azt is hozzáteszi, hogy ő az államfő tanácsadó testületének tagja, így mondatai akár „burkolt korteskedésként is értelmezhetők”. )
Szerinte elméletileg Sólyom László még egy ciklust vállalhatna, de - mint blogjában írja - „abban azonban nem vagyok biztos (pontosabban biztos vagyok az ellenkezőjében), hogy ő szerepelne a Fidesz kívánságlistáján az első helyen”. Úgy véli, a Fidesz számára a zsákmányelv alapján megszerezhető elnöki pozícióban „jobban mutatna egy irányíthatóbb és/vagy passzívabb politikus”.