Roma nő a közigben: áll a kihívás elé

A bogyiszlói Kovács Jánosné Mihalovics Krisztina azon 122 ember egyike, akik sikeresen vizsgáztak a roma diplomások közigazgatásban történő foglalkoztatását célzó programban.

2010. január 3., 04:55

Azt mondja, szerinte nagyon jó tanítónő lehetett volna belőle, mert valahogy vonzza a gyerekeket – írta a Tolna megyei hírportál a

Teol.hu. De a főiskola elvégzése után pedagógusként esélye sem volt az elhelyezkedésre. Most, ha minden igaz, a közigazgatásban próbálhat szerencsét a bogyiszlói Kovács Jánosné Mihalovics Krisztina. Ha sikerül helytállnia, akkor a roma diplomások számára meghirdetett program segítségével nem csak eddigi életét változtathatja meg, de a romák társadalmi megítélésének javításához is hozzájárulhat.

A magyar miniszterelnök 2009. szeptember közepén jelentette be, hogy a kormány egy támogató programmal segíti a diplomás roma munkavállalók elhelyezkedését a közigazgatásban. Akkor úgy fogalmazott: ahhoz, hogy a magyar Ku-Klux-Klantól el lehessen jutni egy magyar Obamáig, erősebb roma értelmiségi elitre van szükség.

– A korábbi rossz tapasztalataim miatt nem sok reményt fűztem az egészhez, de végül némi rábeszélésre jelentkeztem – mesélte Krisztina a portálnak. – Ötszázan jelentkeztek az országból, közülük 287-en feleltünk meg a feltételeknek. Nem egészen egy hónapunk volt a versenyvizsgára való felkészülésre. Hatalmas volt a megtanulandó anyag: jog, gazdaságtan, társadalomismeret, államigazgatási ismeretek. Szinte éjjel-nappal tanultam. Nagyon nehéz volt, de ha valamit elkezdek, akkor olyan nincs, hogy az ne legyen meg. Meg is csináltam. A szóbeli után az írásbelit is. December 16-án a Parlamentben Bajnai Gordon adta át a bizonyítványokat. Első körben velem együtt százhuszonkét sikeres vizsgázónak.

Büszkék rá

A kormány eredetileg kétszáz roma diplomás felvételével számolt, ám Krisztina úgy tudja, hogy mára már mintegy négyszáz állást ajánlottak fel országszerte az államigazgatási szervezetek. A bogyiszlói fiatalasszonyt már hívták Budapestre dolgozni, Krisztina azonban mindenképpen maradna, hiszen kislányát nem szívesen szakítaná ki a megszokott környezetéből. Reményei szerint Tolna megyében, Bogyiszló közelében is talál majd állást. Azt ígérték nekik, hogy március-áprilisban kezdhetik a munkát, amit legalább két évig biztosan folytathatnak.

Bár a hír még friss, a rokonság, a barátok természetesen már gratuláltak Krisztina sikeréhez, aki szerint az önkormányzatnál is büszkék rá. A polgármester és a jegyző is, akik szintén támogatták, hogy vegyen részt a programban.

Bogyiszlót egyébként Krisztina is olyan különleges falunak tartja, ahol romák és nem romák közössége kifejezetten jól megvan egymással. A helyi cigányság többsége törekvő, akar(na) dolgozni, számosan rendelkeznek érettségivel, technikumi végzettséggel, és több diplomás roma is lakik a községben. Krisztina igazából nem érzi, hogy példakép lenne mások számára, ugyanakkor tisztában van vele: muszáj, hogy a tanult emberek mutassanak példát a fiatalságnak, s hogy az ilyen értékek szolgáljanak húzóerőként.

Amúgy pedig várja az új állást. Ami akár egy karrier, de mindenképpen egy új út kezdete lehet számára. Részéről áll a kihívás elé – írta a Teol.hu.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.