Rezsicsökkentés: elkésett, értelmetlen, hatástalan

A Fidesz-frakció munkacsoportot alakít a január 1-jétől hatályos tízszázalékos gáz-, villamosenergia- és távhőárcsökkentés ellenőrzésére és nyomon követésére. Az ellenzék szerint a kormány akciója igazságtalan, elkésett intézkedés.

2013. január 2., 18:44

MSZP: A rezsicsökkentés csak szépségtapasz

Az MSZP szerint a kormány rezsicsökkentő akciója csupán szépségtapasz a brutális megszorításokkal terhelt családok mindennapi megélhetési gondjaira, ráadásul komoly mellékhatásokkal is jár.
Józsa István frakcióvezető-helyettes szerdán az MTI-nek küldött közleményében így reagált Rogán Antal frakcióvezetőnek arra a bejelentésére, hogy a Fidesz-frakció munkacsoportot alakít a január 1-jétől hatályos tízszázalékos gáz-, villamosenergia- és távhőárcsökkentés ellenőrzésére és nyomon követésére.

A szocialista politikus közölte, az energiaárak mérséklődése alapvetően pozitív változást hoz a magyar családok életébe, ezért pártja üdvözli a kormány rezsicsökkentő intézkedését. Véleménye szerint nem lehet azonban elhallgatni, hogy a csökkentés „ideje és módja is komoly kockázatokat és mellékhatásokat rejt”. Úgy látja, a kormány elkésett az intézkedéssel, mert a közműszámlák az elmúlt két és fél évben legalább 10 százalékkal emelkedtek, és elkésett azért is, mert többszörösére nőtt a díjhátralékosok száma, akiken ez a lépés már nem segít. Az MSZP szerint így mostani lépésével a kormány csak a 2010-es szintre állította vissza a rezsiárakat.

Az ellenzéki párt szerint azért is igazságtalan a döntés, mert az a kiskeresetű kisfogyasztókat jóval alacsonyabb összeggel tehermentesíti, mint a magas jövedelmű, jómódú háztartásokat. Józsa István úgy látja, a közműszolgáltatók minden bizonnyal a szolgáltatási színvonal csökkentésével, az energiaellátó berendezések karbantartásának elhalasztásával, valamint az energiaipari beruházások lefújásával reagálnak majd a kötelező árcsökkentésre.

Az LMP zöld beruházási alapot javasol

Értelmetlen PR-fogásnak tartja a rezsicsökkentést az LMP, és a lakások felújítását részlegesen támogató zöld beruházási alapot javasol. Scheiring Gábor és Ertsey Katalin, az ellenzéki párt országgyűlési képviselői szerdai közleményükben „valódi megoldást” sürgettek a rezsiköltségek csökkentésére. Megfogalmazásuk szerint ideje lenne bezárni a „kormányzati látványpékséget”, és érdemi kormányzásba kezdeni. Az LMP értelmetlen PR-fogásnak nevezte a „rezsikommandót”, megjegyezve, hogy a rezsi csökkentésének leghatékonyabb eszközére, az energiahatékonysági beruházásokra nemet mondott a kormányfő.

A párt álláspontja szerint az épületek energiahatékonyságának javításával jelentősen csökkenthetők a havi számlák és közel százezer új munkahelyet lehetne létrehozni. A képviselők egy zöld beruházási alap létrehozását javasolják, amely pályázati rendszerben, részlegesen támogatná a lakások felújítását.

Jobbik: Az infláció elviszi a kormány rezsicsökkentését

A Jobbik szerint a kormány által 10 százalékosnak ígért energiaár-csökkentés a valóságban csak 3-4 százalékos lesz, amit a fogyasztók teljes egészében el is vesztenek az inflációval. Ezt Z. Kárpát Dániel, a párt országgyűlési képviselője mondta szerdán Budapesten tartott sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, hogy a Jobbik szerint a magyar lakosság a kelleténél 30-40 százalékkal többet fizet a közműszolgáltatásokért, amiért az elmúlt évtizedek elhibázott privatizációja és az így százmilliárdos extraprofitokat felhalmozó külföldi nagyvállalatok tehetők felelőssé. A jobbikos képviselő szemfényvesztő trükknek nevezte a kormány 10 százalékos rezsicsökkentésre vonatkozó ígéretét. Ez a valóságban 3-4 százalékos lesz, mivel a kabinet a közlönyben megjelentek alapján csak a villanyszámla egy részét, az elektromos áram tényleges árát csökkenti mintegy 8 százalékkal, míg az úgynevezett rendszerhasználati díjat és az adókat nem mérsékli – tette hozzá.

A Jobbik ezzel szemben a szolgáltatók garantált profitjának felülvizsgálatával teremtene lehetőséget az energiaárak csökkentésére, tételes elszámoltatás alá vonva azokat, akik aláírták a magyar fogyasztókat százmilliárdokkal megrövidítő privatizációs szerződéseket. Z. Kárpát Dániel szerint a felülvizsgálat eredményeképpen lehetővé válna a rezsiköltségek 30-40 százalékos csökkentése, ami mellett még mindig tisztességes profit maradna az állami tulajdonba vagy felügyelet alá vont cégeknek is. A képviselő mindemellett a rezsiszámlák egyszerűsítését, közérthetőbbé tételét, valamint a nehezebben fizető adósok tartozásának kíméletesebb behajtását is sürgette.