Revizionista imát az iskolákba
A Horthy-korszak revízionista jelmondatát, a „Magyar Hiszekegyet” függesztené ki minden tanintézménybe a Jobbik. Emellett alkotmánymódosításukban a koronás címert ábrázoló nemzeti zászlót is visszahoznák.
A Jobbik alkotmánymódosításban kezdeményezi a koronás címert is ábrázoló nemzeti zászló újbóli használatát, továbbá arra kéri a kormányt, hogy az 1920-1945 közötti állapotokhoz hasonlóan minden tanintézménybe függesszék ki a „Horthy-korszak nemzeti imáját, a Magyar Hiszekegyet” – szól a párt közleménye.
A Szent Korona, amelyet a nemzeti zászlóról a „kommunista rezsim” levett, a Jobbik szerint a Kárpát-medencei magyarság összetartozását szimbolizálja, ezért a párt visszatenné a koronás címert a lobogóra. Pörzse Sándor, a párt országgyűlési képviselője sajtótájékoztatóján az MTI tudósítója szerint azt mondta, a változtatás „identitásépítő” feladata mellett a magyar zászló más hasonló trikolóroktól való megkülönböztetését is szolgálná.
A párt által benyújtott alkotmánymódosítás szerint a „Magyar Köztársaság zászlaja három, egyenlő szélességű piros, fehér és zöld színű vízszintes sávból áll. A zászló közepén a Magyar Köztársaság címere foglal helye”. Az indoklás szerint a „nemzeti jelképekben az ezeréves államiság jelenik meg, amit legösszetettebben a címerpajzson szereplő Szent Korona fejez ki”.
A javaslat benyújtója ezért indokolatlannak tartja, hogy a magyar zászlót jelenleg is a „diktatúra 1950-es évei során hozott törvény” alapján kell megjeleníteni, holott szerinte a címer fontosságát az alkotmány is tartalmazza, amit korábban az Alkotmánybíróság is megerősített.
A „Magyar Hiszekegy” iskolai kifüggesztésére vonatkozó országgyűlési határozati javaslat indoklása szerint a trianoni szerződés következményeivel kapcsolatos mű megírására a Magyarország Területi Épségének Védelmi Ligája és a Védő Ligák Szövetsége írt ki pályázatot 1920-ban. A szöveg: „Hiszek egy Istenben, hiszek egy hazában:/ Hiszek egy isteni örök igazságban/ Hiszek Magyarország feltámadásában! Ámen”.
Pörzse Sándor szerint a Horthy-korszakban alig volt hivatalos rendezvény, ünnepség, ahol nem hangzott el a Magyar Hiszekegy, amely ”iskolai füzetek és tankönyvek borítóján, közintézmények falára, ajtajaira erősített, domborított, vagy zománcozott fémtáblákon, napi és hetilapok oldalain került mindenki szeme elé”. A Jobbikhoz köthető rendezvényeken is időről időre felhangzanak a fenti sorok.
A Népszabadság idézi az MSZP frakció véleményét. Eszerint „a Jobbikot is megihlette a Fidesz semmitmondó, kártékony kiáltványozási mániája. A különbség csak annyi, hogy míg a kormánypárt a Nemzeti Együttműködési Nyilatkozatával a kommunista diktatúrák szellemét csempészte vissza a közhivatalok falaira, a Jobbik a 30-as 40-es évek nacionalista-soviniszta-revizionista gondolatvilágát erőltetné rá a közoktatásra.” – szól a párt közleménye.
Az MSZP szerint azzal, hogy a Jobbik Pörzse Sándor képviselő agyament ötlete nyomán kezdeményezi a koronás címerrel egyesített zászló hivatalos állami jelképpé emelését, valamint a ,,Magyar Hiszekegy" közoktatási intézményekben történő kifüggesztését, végképp kiírja magát az egyesült Európából. Ugyanis az a szellem, amit a Horthy-korszak „nemzeti imája”, illetve revizionista szimbólumrendszere képvisel, tökéletesen szembemegy a népek határokon átívelő, békés együttélésének eszméjével.
Az MSZP szerint Orbán Viktor ahelyett, hogy erőltetett politikai nyilatkozatokon törné a fejét, inkább azon gondolkodjon, helyes volt-e a múlt héten azzal a Vona Gáborral kezet rázni, akinek pártját a modern Európában mindenütt szalonképtelennek minősíti - zárul az MSZP közleménye.