Rengeteg pénz és csúfos bukás

A települések ötöde kieshet a közmunkaprogramból - A minisztérium szerint viszont 200 ezer ember kezébe adnak munkát, míg a szocialisták csak 100 ezernek biztosítottak „közfeladatot”.

2011. január 10., 14:03

A Nemzeti Közfoglalkoztatási Programban nem vehetnek részt azok az önkormányzatok, melyek éppen adósságrendezés alatt állnak. Megjegyzendő, az adósságrendezés ez esetben gyakorlatilag a csődeljárás szinonimája, a lényeg, hogyha egy önkormányzat fizetésképtelenné válik, akkor bármelyik „beszállítója” és maga a helyhatóság (például legutóbb így tett Esztergom is) egyaránt kérheti a bíróságtól, hogy startoljon az említett procedúra. Ennek során csupán egy kirendelt biztos ellenjegyzésével fizethet ki bármit a polgármesteri hivatal, és kizárólag a kötelező feladatokra költhet az önkormányzat - számolt be az

ATV hírportálja.

Amikor ezt a rendszert az 1990-es évek közepén életbe léptették, a jogalkotók úgy kalkuláltak, hogy gyakorlatilag csak a szabálytalanul gazdálkodó vagy a túlságosan nagyralátó beruházásokat megvalósító településeket kell majd adósságrendezéssel menedzselni. (Magyarán azokat, ahol vagy sikkaszt a vezetőség, vagy falu létükre nagy uszodát/sportcsarnokot építenek.) Ám a jelen helyzetben a kötelező feladatok ellátásába is kezdenek belerokkanni a települések, így több tucatnyi áll adósságrendezési eljárás alatt.

Ez persze arányaiban – a több mint háromezer településhez képest – nem olyan tragikus, ám annak az önkormányzatnak, amelyik szeretne részt venni a közfoglalkoztatási programban, pályáznia kell. És a pályázat előfeltétele az önrész – azonban ennek erőteremtése az önhikis (önhibájukon kívül forráshiányos) településeknek is komoly gondot jelent. Márpedig ebbe a körbe 572 település – zömmel falu – tartozik. (Megjegyzendő: ez a szám 2008-ban még 732 volt.) Azaz összességében az önkormányzatok mintegy 20 százaléka eleve labdába se rúghat a közfoglalkoztatási programban.

Igaz, a közmunkára pro forma nincs is annyi pénz: a Nemzeti Közfoglalkoztatási Programra a költségvetés 64 milliárdot szán, míg az előző kormány „Út a munkához” programja 117,5 milliárdból futott. A nemzetgazdasági minisztérium szerint azonban máshogy kell számolni: a 64 milliárdhoz hozzá kell adni a szociális kiadásokra jutó mintegy 88,5 milliárdot, az így kikerekedő 152,5 milliárd pedig lényegesen több a szocialisták 117,5 milliárdjánál (amit egyébként szintén megfejelt egy sok tízmilliárdos szociális támogatás). Mindenesetre a tárca szerint a lényeg, hogy a szocialisták 100 ezer embernek tudtak közmunkát adni, a jelenlegi kabinet viszont 200 ezernek.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.