A rendőr büntetne, de nem kötelező elfogadni – ez lehet a következmény
Egy szabályszegésesetén a büntetés mértékét is meghatározhatja, hogy reagál az autós.
Egy közúti szabályszegés esetén a rendőr határozza meg a büntetés mértékét, de bizonyos helyzetekben a sofőr úgy is dönthet, hogy nem fogadja el azt – hívta fel a figyelmet a Legitimo.
Bármikor előfordulhat, hogy egy autós kisebb-nagyobb szabályszegést követ el, ezért megállítja a rendőrség. Azzal is fontos tisztában lenni, hogy bizonyos cselekmények kapcsán egyéb hatósági személyeknek is joga van intézkedni az autóssal szemben: a közlekedési hatóság ellenőrei vagy a közterület-felügyelők is kiszabhatnak bírságot, amennyiben azt indokoltnak tartják.
A legtöbben ezt a helyszínen kifizetik, néhányan pedig agresszíven reagálnak, ám ezt a lehető legrosszabb, amit tehetnek. Bár sokan nem is tudnak róla, de előfordulhat, hogy érdemes elutasítani a helyszíni bírság kifizetését.
A büntetés akár vitatható is
A Dívány.hu hívta fel a figyelmet arra, hogy idén augusztustól az eddigieknél is magasabb helyszíni bírságok szabhatóak ki, a legkisebb tétel is 6500 forint, de akár 60 ezer forintig is terjedhet. Aki az eseményt megelőz fél évben már másodszor követ el ilyesmit, annak akár 90 ezer forintot is kiszabhatnak büntetésként a hatóságok.
A helyszíni bírság magát az eljárást gyorsítja, ám a Legitimo szakjogásza, dr. Krizsán Zoltán esetenként ezt érdemes elutasítani. A szabályszegést a helyszínen állapítják meg, akár szemtanúk bevonásával, és gyakorlatilag még helyben le is zárul az ügy a büntetés kifizetésével.
Bár egy ilyen esemény egyáltalán nem kellemes, de aki biztos abban, hogy semmiben sem hibázott, és nem követett el semmilyen szabályszegést, annak érdemes lehet visszautasítani a büntetést, és akár úgy is nyilatkozhat, hogy nem ismeri el a szabályszegés elkövetését. Sokan félnek a következményektől, mert nem tudják, mindez mivel jár, és minél hamarabb szeretnék lezárni az ügyet, de aki biztos az igazában, annak érdemes lehet továbbvinnie az ügyet.
Amennyiben az autós nem ismeri el a jogsértést, és nem hajlandó kifizetni a bírságot a helyszínen, az eljáró hatóság feljelentést fog tenni az adott személy ellen, ebben fontos szerepet játszik a helyszínen rögzített jegyzőkönyv is, és szabálysértési eljárás indul.
Ez egy lényeges különbség, ugyanis ilyenkor a bíróságnak kell bizonyítania, hogy a büntetés kiszabása jogszerű és megalapozott volt. További előny, hogy az autósnak több lehetősége is van a fellebbezésre, illetve a jogorvoslatra. Ellenben a helyszíni bírság kifizetésével utólag már nincs módja arra, hogy kifogásolja a büntetés tényét, hiszen elismerte a szabályszegést.
Ugyanakkor fontos tudni, hogy a büntetés elutasítását csak akkor érdemes megtenni, ha az autós biztos a saját igazában, ugyanis amennyiben bizonyítást nyer, hogy hibázott, akkor a helyszínen fizetendő összeg duplája is lehet a kiszabott pénzbírság. Arról pedig nem szabad megfeledkezni, hogy az autósnak joga van ahhoz is, hogy a helyszínen tájékoztatást kapjon a bírság mértékéről, és arról is, hogy amennyiben nem ismeri el a szabálysértés tényét, mire számíthat a feljelentést követően.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)