Persze hogy megszüntette a nyomozást az ügyészség a vízumgyárról hírhedt Kiss Szilárd ügyében

Nem volt mit tenni, a Külgazdasági és Külügyminisztérium egyszerűen leselejtezte azokat a meghívóleveleket, amelyeket Kiss Szilárd több mint 5800 vízumhoz kiadott, és bizonyítékok lehettek volna.

2018. október 29., 08:47

Szerző:

Október közepén megszüntették a vízumokat több ezres tételben prostituáltaknak és orosz bűnözőknek kijáró Kiss Szilárd volt agrárattasé elleni eljárást – tette közzé a Facebookon az ügyről több cikket is író Panyi Szabolcs, az Index volt újságírója, a Direkt 36 jelenlegi munkatársa.

A IV. és XV. kerületi ügyészség indoklása szerint „a rendelkezésre álló adatok illetve bizonyítási eszközök alapján nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése”.

Panyi Szabolcs és Dezső András indexes újságíró korábbi cikksorozatából derült ugyanis ki, hogy

Kiss Szilárd irányításával (akinek Mészáros Lőrinccel is volt közös cége) a moszkvai nagykövetség konzuli osztályán több ezer schengeni vízumot adtak ki olyan orosz állampolgároknak, akikről azt sem tudták, kicsodák.

Közülük voltak, akik még Magyarországra sem jöttek el, hanem egyből valamelyik más uniós tagállamba utaztak. Kiss Stilárd ügyei miatt a Párbeszéd, Szél Bernadett és Tényi István tettek feljelentést.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium belső vizsgálati anyagából tavaly az is kiderült, hogy ezek „tisztázatlan anyagi hátterű és foglalkozású orosz állampolgárok” voltak, akik „minden látható, dokumentált ellenőrzés nélkül” utazhattak be az Európai Unió területére. A legtöbb esetben a lakcímükön és a személyes adataikon kívül semmit sem tudtak ezekről az emberekről. Ráadásul a kérelmezők még csak meg sem jelentek a konzulátuson, személyes interjú sem volt.

Mivel egy idő után Kiss Szilárd működését már a külügy is vállalhatatlannak tartotta, 2013 szeptemberében Martonyi János visszahívta az agrárdiplomatát. Csakhogy miután kitiltották a moszkvai nagykövetségről és a külügyből, az akkori vidékfejlesztési miniszter, Fazekas Sándor keleti gazdasági kapcsolatokért felelős miniszteri megbízottként alkalmazta tovább.

Ebben a pozícióban Kiss Szilárdnak már nem kellett átesnie egy újabb nemzetbiztonsági ellenőrzésen. Végül nem a vízumügyek miatt, hanem az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezethez kapcsolatos ügy miatt tartóztatták le 2015 januárjában.

Most az ügyészség eljárást megszüntető határozatából most az is kiderült, hogy egy Dubrovin nevű orosz üzletember beperelte Kiss Szilárdot, mert hiába fizetett neki 80 ezer eurót azért, hogy szerezzen be vízumokat a „barátainak", Kiss a pénzt lenyúlta, de az ígért vízumokat nem szállította le.

Fotó: Heti Válasz/Ajpek Orsi

Az orosz bírósági végzés szerint Kiss Szilárdnak vissza kellett fizetnie a kenőpénzt.

Ugyanakkor a nyomozás során a magyar hatóság ezt az orosz bírósági végzést valamiért képtelen volt beszerezni – hívta fel a figyelmet Panyi, ahogyan arra is: a Polt Péter vezette ügyészség a német külügyet sem kereste meg azzal az üggyel kapcsolatban, amikor a konzul vallomása szerint a németek hivatalosan szóltak nekik a visszaélésekről.

Különösen érdekes körülmény az is, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium azokat a meghívóleveleket, amiket Kiss Szilárd több mint 5800 vízumhoz kiadott, és bizonyítékok lehettek volna, egyszerűen leselejtezte.