Pedagógus-óraszám: nem sok, nem kevés?

Átlagosan 51 óra a pedagógusok heti munkaterhelése egy friss felmérés szerint. Lannert Judit, a vizsgálatot végző TÁRKI-TUDOK Zrt. vezérigazgatója pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: ez a szám nemzetközi összehasonlításban a középmezőnybe tartozik, ugyanakkor más országokban több segítő is dolgozik a tanárok mellett. Szüdi János közoktatási szakállamtitkár szerint az óraszám-szabályozás rendben van, a Pedagógusok Demokratikus Szervezete viszont azonnali csökkentést kezdeményez.

2010. május 7., 20:04

Lannert Judit elmondta: 258 intézmény 3380 pedagógusa vett részt a felmérésben, ennek során egyrészt két héten át online jegyezték, hogy ki mit csinál, másrészt egy alapkérdőívet kellett kitölteni. Most először az óvodapedagógusok munkaterhelését is vizsgálták. Az eredmények szerint a pedagógusok heti átlagos munkaterhelése 51 óra. A vezérigazgató elmondta: vannak nagy eltérések is, mert 5,4 százalék 35 óránál kevesebbet dolgozik, míg 17,1 százalék több mint 60 órát. Az óvodapedagógusok átlagosan heti 46,2 órát dolgoznak.

A pedagógusok egyébként munkaidejük harmadát töltik tanítással, negyedét felkészüléssel, egy másik negyedét adminisztrációs feladatokkal, a maradék 15 százalékot pedig egyéni fejlesztéssel - mondta Lannert Judit. Hozzátette: az osztrákoknál átlagosan 46-52 órát dolgoznak a pedagógusok, az angoloknál pedig 50-58-at, vagyis a magyar átlag nem lóg ki, külföldön viszont több segítőt is alkalmaznak a tanárok mellé. A problémáknál a pedagógusok többnyire külső tényezőket neveztek meg, mint például az országos oktatásirányítás kiszámíthatatlansága, az elégtelen szülői támogatás és a szakmai elismerés hiánya.

A tájékoztatón Szüdi János azt mondta: három törvény szabályozza, hogy a pedagógusoknak milyen feladatot kell ellátniuk, és nem a jogszabályokkal van baj. Hozzátette: a heti 40 óra feletti munkavégzést illetménykiegészítéssel ismerik el. A közoktatási szakállamtitkár szerint helyi szinten jobban kell tervezni a közoktatást, és a terhek csökkenthetők azzal is, ha harmonikus a diák-tanár-szülő kapcsolat.

Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke arról beszélt: rossz a magyar gyakorlat és fenntartják korábbi igényüket, miszerint mielőbb csökkenteni kell a kötelező óraszámokat. Az érdekképviselet azonnali tárgyalásokat kezdeményez az ügyben a kormányzattal. A szervezet elnöke elmondta: bebizonyosodott, hogy a korábbi óraszám-emelés nem volt megalapozott - számolt be a Független Hírügynökség.