Oszkó szerint teljesen fölöslegesen harcol a kormány

Nem kellene új adókat bevezetni, ha a kormány meg tudna állapodni az EU-val, illetve az IMF-fel. A kabinet azonban úgy tűnik, öncélnak tekinti a harcot – mondta a volt pénzügyminiszter a 180 percben.

2012. április 19., 12:12

Rengeteg pénzébe kerül az országnak, hogy a kormány nem tud megállapodásra jutni az Európai Unióval folytatott vitában, és így nem állhat rendelkezésére a Nemzetközi Valutaalap (IMF) készenléti hitelkerete – mondta a 180 percben Oszkó Péter volt pénzügyminiszter, a PortfoLion Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A 2010-ig működött Bajnai-kormány tagja egy szerdai sajtóelemzésre hivatkozva, azt mondta, csak azzal, ha a magyar kormány a nemzetközi trendekbe jobban illeszkedő gazdaságpolitikát folytatna, és így már év elején képes lett volna megállapodni a valutaalappal, százmilliárdokat spórolhatna az ország.

Ennek oka, hogy a készenléti hitelkeret megléte esetén a piaci alapú forrásbevonás is olcsóbb, vagyis a megtakarítást anélkül is el lehetne érni, hogy a kormány bármennyit lehív a kedvezményes kamatozású IMF-hitelből.

A pénzügyi tranzakciókra esetleg kivetendő adóról Oszkó Péter azt mondta, arra nem lenne szükség, ha a kormány nem ragaszkodna jelenlegi, a hiteleket megdrágító gazdaságpolitikájához. „Nem kellene semmit csinálni, nem kellene változtatni, nem kellene az adókhoz hozzányúlni, még a kiadásokhoz sem, csak egy sokkal inkább ésszerű gazdaságpolitikát folytatni, és ezzel százmilliárdokat lehetne megspórolni. Akkor, mondjuk, például a tranzakciós adóra sem lenne szükség” – mondta a volt tárcavezető. Oszkó Péter megjegyezte, a mostani kormány működésének kezdete óta folyamatosan növekednek az állam finanszírozását biztosító hitelek kamatai.

A szakember utalt rá, a tranzakciós adó ellen szól az is, hogy Magyarországon az adóelvonási szint jóval magasabb, mint más régióbeli országokban, ez pedig óriási versenyhátrányt okoz a hazai gazdaságnak. Minden kormány azzal kezdi, hogy megígéri, az adócsökkentés kabinetje lesz, majd inkább a kiadásokon farag, aztán belecsúszik az adóemelésekbe – mondta a volt pénzügyminiszter. „Ilyen mértékű belecsúszást az adóemelésbe, mint amit a jelenlegi kormány produkál, régen láttunk. Az áfaemeléstől, a jövedékiadó-emeléstől kezdve most már olyan mennyiségű új adónem keletkezik, hogy ezt nehéz lenne gazdaságilag egészségesnek nevezni” – mondta Oszkó Péter.

Az egykori miniszter szerint a kiadáscsökkentés legkevésbé fájdalmas módja, ha a kormány eléri, hogy alacsonyabbak legyenek a kamatok, és így az utánuk fizetendő összeg. Tény azonban az is, hogy például a közösségi intézmények működtetése, a közösségi közlekedés mind olyan területek, ahol évek óta nagyarányú a kiáramlás. A Bajnai-kormány idején a közkiadások szintje folyamatosan csökkent, de a folyamat azóta megakadt – mondta a volt pénzügyminiszter. Oszkó Péter a vonat- és buszjáratok idei ritkítása kapcsán azt mondta, önmagában ezzel borzasztó nehéz pénzt spórolni. Jelentősebb megtakarítás akkor lesz, ha a bér- és az üzemeltetési költségek, illetve az eszközök fenntartásával járó kiadások is csökkenni fognak, nem csak a járatok száma.

Az EU-val folytatott vita kapcsán végrehajtott jegybanktörvény-módosításról Oszkó Péter azt mondta, a kormány által benyújtott verziót néhány nappal korábban az Európai Központi Bank (EKB) meglehetősen erős kritikával illette.

"Nagyon félek egy olyan forgatókönyvtől, hogy az fog kiderülni a törvénymódosítás végére, ez messze nem az, amit Brüsszel elfogadható kompromisszumnak tekint. (…) Ebben a kérdésben sem értem a kormány magatartását. Sok más kérdésben is úgy látom, hogy teljesen fölöslegesen dacos magatartást tanúsít olyan kérdésekben, amelyekről egyébként tudható, mindegy az országnak, mindegy neki is: csak azért harcol, hogy harcoljon" – mondta Oszkó Péter a 180 percben.