Oszkó Péter vitákról és álvitákról

November közepére lezárult a költségvetési hiányról szóló nyilatkozatháború. A kormány korábban 3,8 százalékkal számolt, a Fidesz szakértői ennek majdnem a dupláját jósolták. A vita „deus ex machinával” ért véget: az IMF és az Európai Unió szakértői küldöttsége a kormánynak adott igazat. Oszkó Péter rossz hírt is kapott. A tekintélyes Financial Times 19 pénzügyminiszter teljesítményét összegző listáján a 17. lett. Eredményét a szavahihetőségi sorrend húzta le. Barát József interjúját a csütörtökön megjelenő 168 Órában olvashatják.

2009. november 25., 13:45

A Financial Times szavahihetőségi listáján az utolsó helyre tették Oszkó Pétert. A kérdésre, hogy ez bántja-e, úgy válaszolt: a lap értékelése – különösen ebben a kategóriában – torzít, mivel a hitelességet a tízéves államkötvények hozamával mérték. „Kétségtelen, hogy egy ország pénzügyi stabilitását a piac tényleg beárazza ilyen módon. Ám egy adott miniszter teljesítménye sokkal inkább mérhető azon, hogy milyen állapotban volt az ország, amikor elkezdte a munkáját, és milyen állapotba került az értékelés időpontjára," mondta.

Érez-e diadalt a pénzügyminiszter azután, hogy az IMF gratulált a kormánynak, és küldöttei azt is közölték a Fidesz vezetőivel: ne is álmodozzanak hét és fél százalékos hiányról a jövőre?

Nem érez diadalt, szögezte le Oszkó Péter. „Természetesen fontos, hogy a mi állításaink helyességét az IMF és az Európai Bizottság visszaigazolta, ám számomra ez nem a politika színterén vívott csaták miatt érdekes. (...) Sokkal fontosabb, hogy a piacnak mutatta meg az Európai Bizottság és a Valutaalap rólunk kialakított véleményét: azt, hogy helyes politikát folytatunk," vélekedett.

Nem lehet-e, hogy mire a kormányváltás megtörténik, addigra a fogyókúra eljut arra a szintre, hogy mindenképpen hatalmas állami pénzeket kell bedobni a gazdaságba? Nem úgy van ez, hogy a verseny következő szakaszára teljesen kiéheztetett lovakkal érkezik az új kormány – hangzik az újságírói kérdés.

A pénzügyminiszter szerint ez éppen fordítva van, mivel pénzügyileg ennyire stabil és fenntartható állapotban soha nem volt még az ország választási évben.
„Olyan költségvetési pályán jár majd 2010-ben, amit csak folytatni kell. A választásokig a nagy pénznyelő cégeknél, a BKV-nál és a MÁV-nál is elindul az átalakítás, aminek az lehet az eredménye, hogy nem az adófizetők pénzéből kell majd a tartozásaikat visszafizetni, hanem ezeknek az állami cégeknek kell olyan gazdálkodást folytatniuk, hogy önmaguk tudják kitermelni adósságaik rendezését," mondta Oszkó Péter.

A vele készült interjú teljes szövegét elolvashatják a csütörtökön megjelenő 168 Órában.