Orwelli lépés: a nyelvhasználatot is szabályozná a Fidesz

Nyelvhasználati tanácsokat adott e-mailben dolgozóinak az Emberi Erőforrások Minisztériuma – adta hírül a VS.hu. Az orwelli világra emlékeztető döntésre a tárca szerint az „egységes kommunikáció” miatt volt szükség. A stadion szó helyett a „fedett sportlétesítmény”, szegény, szegénység szavak helyett a „rászorult, rászorultság” kifejezések ajánlottak.

2015. február 18., 09:15

George Orwell híres regényében, az 1984-ben „újbeszélnek” nevezik (angolul Newspeak) az ott használt mesterséges nyelvet, mely csökkentett szókinccsel és egyszerűsített nyelvtannal rendelkezik.

Mint a regény végén a szerző egy függelék formájában elmagyarázza: az újbeszél nyelv a Párt totalitárius rendszeréhez illeszkedik, bevezetésének célja, hogy lehetetlenné tegye az ellentétes gondolatok („gondolatbűn”) és beszéd használatát. (Az igazi angol nyelvet „óbeszélnek” hívják a regényben.)

A VS.hu kérdésére a minisztérium azt válaszolta: az „egységes szóhasználat” segíti a közérthetőbb megszólalást, s egyúttal a kormányzati politika irányát is mutatja. A lap felidézi, hogy Balog Zoltán miniszter egy novemberi konferencián már beszélt arról, hogy szeretné, ha a terhesség helyett a várandósság szót használnák, hogy „nevezzük úgy a dolgokat, ahogy róluk gondolkodunk”. A terhességi gyermekágyi segélyt ma már hivatalosan várandóssági és csecsemőgondozási díjnak nevezik.

A

Wikipédiánez olvasható az újbeszél nyelvről:

„Sok újbeszél szónak két, gyökeresen más jelentése van (l. antagonímia), ami azon a szabályon alapul, hogy a Pártnak mindig igaza van. Az újbeszél mögötti elképzelés az, hogy ha valamit nem lehet kimondani, akkor azt gondolni is lehetetlen.

Az újbeszél alapötlete az, hogy eltávolítsák a nyelv jelentésének minden árnyalatát, a kettősségek (kellemes és fájdalmas, boldogság és szomorúság, jó gondolatok és gondolatbűn) meghagyásával. Rövid szótagok staccato hangsorának megalkotása is cél volt, hogy tovább csökkentsék annak szükségét, hogy a nyelvről mélyen gondolkodni kelljen.

Továbbá az ellentétes jelentésű szavakat is eltávolították felesleges voltuk miatt, így a »rosszból« »nemjó«, a »remekből« pedig »duplapluszjó« lett; és így a lehető legtöbb szót eltörölték. A legnagyobb célja az újbeszélnek az, hogy még az olyan egyszerű szavak kettősségét is csökkentse, mint az »igen«: olyan szó, amellyel mindenki kötelességtudóan válaszol, függetlenül a kérdéstől.”

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.