Borsodi ezüstfenyő lesz az ország karácsonyfája

Az ország karácsonyfája ezúttal egy borsodi településről érkezik a Kossuth térre. 

2024. november 19., 10:39

Szerző:

A korábbi évek hagyományainak megfelelően az Országgyűlés Hivatala az idei évben is kiválasztotta a Kossuth téren felállítandó ország karácsonyfáját. A választás ezúttal sem volt könnyű, mert a Hivatal tájákoztatása szerint már év elejétől kezdve érkeztek a lakossági felajánlások, összesen 27 fa. Végül úgy döntöttek, egy bordosi ezüstfenyő lesz idén az ország karácsonyfája.

Dubicsányból érkezik az ország karácsonyfája

A beküldött fényképek alapján a 27 jelölt közül 11 fenyőfát a helyszínen is megtekintettek. Így esett a választás arra a dubicsányi ezüstfenyőre, amelyet 45 évvel ezelőtt ültetett a tulajdonosa.

A gyönyörű ezüstfenyő a négy és fél évtized alatt hozzávetőleg 20 méteresre nőtt, 50 cm törzsátmérőjű, súlya pedig kevesebb mint 5 tonna.

Az Országgyűlés Sajtóirodája hamarosan közzéteszi a fa kivágásának és Kossuth térre szállításának pontos időpontját is.

A szokásoknak megfelelően a fa mellé kerül a betlehemi jászol is.

Az Ország Karácsonyfája adventtől vízkereszt napjáig díszíti a Kossuth teret, lebontását követően pedig a faanyagot – tűzifaként – rászorulóknak ajánlja fel az Országgyűlés Hivatala.

Tavaly Hajdúszoboszlóról érkezett az ország karácsonyfája.

A 16. század óta állítunk karácsonyfát

Németország területéről indult az a szokás a 16. században, hogy feldíszítették a fákat karácsonykor. Magyarországon az első karácsonyfát Brunszvik Teréz grófnő állította a Fejér vármegyei Martonvásáron levő birtokán 1824-ben. 

Általánosan elterjedtté a 20. század elején vált a karácsonyfa-álltás, kezdetben almát, diót, ostyát, valamint textíldíszeket aggattak a fákra, az elektromos égőkkel díszített fák sokáig státuszszimbólumoknak számítottak. 

Az idők folyamán teret nyert a szaloncukorral, valamint az üvegdíszekkel való dekorálás, ám ma már egyre nagyobb teret hódít a környezetvédelmi szempontú faállítás, egyre többen döntenek az éléthű műfenyők vásárlása mellett. A szaloncukor, vagyis az eredetileg sztaniolpapírba csomagolt csokoládé-dísz magyar jellegzetesség.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: alexman89 via Pixabay)