Orbánék ellen: Nem politikai, szakszervezeti megmozdulás
Nem politikai, hanem szakszervezeti megmozdulást szervezünk szeptember 29-étől, a D-Day a munkavállalói jogokról szól - mondta lapunknak Székely Tamás. Az akcióegységbe tömörült szakszervezetek egyik vezetője úgy fogalmazott: azt a szakszervezeti tisztségviselők és a munkavállalók többsége is látja, hogy Magyarország fejlődése érdekében hozzá kell nyúlni a strukturális rendszerekhez.
Csakhogy az átalakításokat minden esetben számításoknak, hatástanulmányoknak, szakmai egyeztetéseknek kell megelőznie, a jelenlegi kormány azonban ezeket az eszközöket nem alkalmazza. A sztrájk-és akciósorozattal ezen a rendszeren szeretnének változtatni békés és alkotmányos keretek között - fogalmazott Székely.
A rendszerváltás utáni legnagyobb demonstrációra készülnek a szakszervezetek - erről Kónya Péter beszélt két napja a
Népszavának.A Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke, az akciósorozat másik vezetője kijelentette: szeptember 29-étől kezdődik a határozatlan idejű megmozdulás, amit addig folytatnak, amíg a kormány nem tárgyal velük és nem teljesíti a meghirdetett 9 pontos követelés mindegyikét. Az akcióegység a "demokráciáért, a szociális biztonságért, az emberi és a munkavállalói jogok megőrzéséért" küzd.A dátumnak szimbolikus oka is van - fejtette ki korábban Kónya, ezen a napon volt az 1848-as pákozdi csata, amikor szinte vér nélkül arattak győzelmet a magyarok Jellasics fölött. Egy másik eseményre is utalnak a szervezők, a D-Day-el a szövetségesek 1944 júniusi normandiai partraszállására emlékeznek, "arra a napra, amely végül elhozta Európába a békét". Szeptember 29-én 15 órakor a Clark Ádám téren ülősztrájkkal kezdődnek, másnap társadalmi kerekasztalt szerveznek a fővárosi Nagy Imre-szobornál, október elsején pedig tiltakozó nagygyűlés lesz. Október 3-án reggel félpályás útlezárások kezdődnek az ország egész területén. Az akciókhoz eddig 70 szakszervezet csatlakozott.
Ma kezdődött
Ma is volt egy demonstráció a kormány tevékenysége miatt, akkor a négy együttműködő szakszervezeti konföderáció élőlánccal tiltakozott a parlament előtt. A "Ne tovább!" mottóval meghirdetett esemény délelőtt 11 órakor kezdődött, és 14 óráig tartott. A megmozdulást az elmúlt egy évben hozott, a munkavállalókat sújtó intézkedések és az új Munka törvénykönyve ellen tartják. Az akcióban nem vesz részt a Liga és a Munkástanácsok. A Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete egyébként a napokban azért tiltakozott, mert diszkriminációnak érzik az életpályamodell bevezetését. Bárdos Judit, a szervezet elnöke emlékeztetett arra, hogy Pokorni Zoltán Fidesz politikus a napokban arról beszélt, "csak akkor érdemes pedagógus életpályamodell megalkotásáról és bevezetéséről, 30-50 százalékos béremelésről tárgyalni, ha ennek a gazdasági feltételei fennállnak. Így nem valószínű, hogy ez 2013 évre megvalósul". A belügyminiszter nyilatkozata szerint viszont a rendészeti új életpályamodellt már 2012. január 1-vel bevezetnék, pedig - a szakszervezet szerint - erre sincs pénzügyi fedezet, ráadásul minden érintett érdekképviselet tiltakozik ellene.