„Orbán Viktor veszélyes példát mutat”
A tudósítója azt tapasztalta, hogy Röszkénél és Tompánál a két hevenyészett menekülttáborban majdnem ugyanolyan katasztrofálisak a körülmények, mint pár hónapja Idomeninél, a görög–macedón határon.
A sajtó több munkatársa is az egyik német egyházi segélyszervezet képviselőjét kísérte el a helyszínre, ahol százak várakoznak, köztük sok gyerek, hogy legálisan bejussanak az unióba. Egyetlen csapot leszámítva nincs ott semmi, ami szükséges az emberi élethez. Az önkénteseket csak időnként engedik be, így az ételosztás sem rendszeres. Ha összedől a Törökországgal kötött egyezség, még drámaibbá válhat a helyzet.
A magyar és a szerb hatóságok közösen döntik el, hogy kiket engednek be, de naponta csupán harminc embert. Akad olyan, aki ily módon előreláthatólag nyolc hónapig lesz kénytelen lehetetlen állapotok közepette vesztegelni.
Hogy a menekültek az igencsak korlátozó és nem túl barátságos politika ellenére miért éppen Magyarországot célozzák meg, azt a Diakónia Katasztrófasegély munkatársa azzal magyarázza, hogy Szerbia felől ez az egyetlen törvényes út. Aki illegálisan próbál meg bejutni, azt simán visszatoloncolják Szerbiába, ami az egyházi vezető szerint nem felel meg sem az unió értékrendjének, sem a genfi konvenciónak. A rendőri erőknek ugyanakkor polgárvédelmi egységek is segítenek, az elfogottak sokszor verés- és harapásnyomokkal kerülnek vissza a határ túloldalára. Az UNHCR azzal vádolja a magyar államot, hogy az szándékosan igyekszik elriasztani a menekülteket. Emellett a hatóságok megnehezítették, hogy élelmiszert, illetve sátrakat adjanak a rászorulóknak.
A Katasztrófasegély vezetője aggodalommal beszélt arról, hogy a magyar kormány mértéktelen propagandával megpróbálja bűnözőknek beállítani a menekülteket, akik nem méltók semmiféle humanitárius támogatásra. Mint mondta, Orbán Viktor veszélyes példát mutat, amikor leértékeli az olyan európai értékeket, mint az emberség és a szolidaritás. A miniszterelnök saját tekintélyelvű irányításának és nacionalista kurzusának erősítésére használja ki a helyzetet. Hozzátette, már az önmagában vészjelzés, hogy a politikust főleg unión kívüli autokraták udvarolják körül. Hangsúlyozta, az EU nem engedheti meg, hogy egynémely tagállam masszívan keltse a hangulatot és kivonja magát az emberi jogokkal összhangban álló közös menedékpolitika alól.
A Die Welt arról tudósít, hogy a német kancellár visszautasítja, hogy összefüggés volna a megnövekedett terrorveszély és a menekültek beáramlása között.
Merkel kifejtette, hogy tényleg vannak olyan esetek, amikor a migránsokat megpróbálják megnyerni iszlám szélsőségnek, ám az Iszlám Állam már azelőtt jelen volt az országban, hogy megindult az emberáradat. Jelezte egyúttal, hogy a kormány több embert és az eddiginél nagyobb jogkört kíván adni a biztonsági erőknek a radikálisok visszaszorítására – írja a
Die Welt. Így például hamarosan jelentős szerep jut az arcfelismerő berendezéseknek és nagy figyelmet szentelnek majd a közösségi médiának is, hogy kiszűrjék a szélsőséges szervezkedéseket.(Szelestey Lajos/
Klubrádió)