Továbbra sem vezeti be a kötelező maszkviselést a kormány

A negyedik hullám kapujában Orbán Viktor arról beszél, hogy a maszkviselés csak hamis illúzióba ringatná az oltatlanokat. Összefoglaló a miniszterelnök pénteki rádióinterjújából.

2021. október 15., 08:58

Szerző:

„Az oltatlanoknak nem az egy évvel ezelőtti veszélyből kell kiindulniuk, hiszen a delta variáns súlyos megbetegedést okoz, és meg fogja őket találni” – jelentette ki Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Sokan azt gondolták, hamarosan bekövetkezik a pillanat, hogy a kormány szigorítson az egyelőre csupán az egészségügyi intézményekre vonatkozó kötelező maszkviselésen, azonban ez most sem történt meg. A miniszterelnök ugyan felhívta rá a figyelmet, hogy mindenkinél legyen maszk, de hozzátette: „Ne ringassuk magunkat abba az illúzióba, hogy a maszk megvéd minket, mert nem így van. Az egyetlen megoldás az oltás”.

Negyedik hullám

Romániában egyre súlyosabb a koronavírus-járvány által okozott helyzet, a kórházak megteltek. Orbán Viktor közölte, hogy a határ menti magyar kórházak ötven román beteget vesznek át és látnak el. Megjegyezte, Romániában csupán huszonkilenc százalék az átoltottság, amely majdnem fele az itthoninak. Hangsúlyozta, tavaly kétszer annyian voltak kórházban, mint most, „tehát az oltás működik”. Ezt azzal is alátámasztotta, hogy a legfrissebb adatok alapján a beoltottak közül megbetegedők száma egy százalék alatt van.

A harmadik oltás felvételével Orbán Viktor megpróbál jó példát mutatni, ugyanis szerinte a harmadik adag vakcina „felér egy életbiztosítással”. Leszögezte, nyáron a kormány felkészült, így van elegendő vakcina, kórházi ágy, lélegeztetőgép, ápoló és orvos. Ennek tükrében a miniszterelnök szerint egy erős őszi hullámot is kezelni tudnak majd az ország leállítása nélkül, bár a negyedik hullám még nem érte el itthon azt a szintet, amelyet más országokban.

Magyar oltóanyaggyár

Orbán Viktor a magyar oltóanyaggyárral kapcsolatos terveiről is beszélt. Fontosnak tartja, hogy mire a gyár elkészül, addigra a teljes kapacitást nemzetközi megrendelésekkel is lefedje. Kiemelte, számára természetesen alapvető szempont a magyar vakcina, amelynek fejlesztése már bizonyos szakaszig eljutott. „Lehet, hogy ez az oltás legalább olyan jó lesz, mint a többiek vakcinája, esetleg még jobb.” – mondta.

Gazdasági migráció

Orbán Viktor a nyugat-európai migrációs politika okait fejtegette. Szerinte Nyugat-Európában kevés gyerek születik, és feladták azt a reményt, hogy maguktól úrrá tudnak lenni a demográfiai válságon. Úgy fogalmazott, a nyugatiak „a migránsokkal pótolják a hiányzókat, például a németet az afrikaival”. Szerinte a magyar embert ez a metódus mellbe vágja, hiszen a nyugati világ éppen emiatt nem képes biológiailag fennmaradni. Úgy látja, a magyar fiatalok ezzel szemben még akarnak gyermeket, ezért „az egyensúlyt kell helyreállítani, így nem lesz szükségünk migránsokra és bevándorlókra”.

Megjegyezte, a nyugati gőgben látja a forrását annak, hogy „nem érik be azzal, hogy sikeresek és szabadok, hanem meg akarják mondani nekünk is, miként éljünk”. Kiemelte, Németországgal szoros kapcsolatot ápol Magyarország, azonban szerinte ők egy német Európát akarnak, amely az ő megoldásaikat veszi át. Biztosított róla mindenkit, Közép-Európában már szervezik az ellenállást, amelyben az országok azon tanakodnak, a kötelező kvóták helyett milyen megoldást lehetne találni a migrációra. „Ma már mindenki kerítést épít, de egyetlen európai vezető sem mondta azt nekünk, hogy igazunk volt hat évvel ezelőtt. Ma már hiányzik a nagyvonalúság a világpolitikából” – említette meg, majd hozzáfűzte: „Virágcsokrokkal, plüssmacikkal, fogadóbizottságokkal nem lehet megvédeni a határt a migránsoktól”.

Véres csata a rezsicsökkentés

Orbán Viktor az előző hetekhez hasonlóan újfent felidézte azokat az időket, amikor 2010-ben a magyar kormány véget vetett az egekben lévő rezsiáraknak, amelyet Gyurcsány Ferenc kormányzásának hibájaként könyvelt el.  A folyamatra ismét úgy utalt, mint egy véres csatára, amelyet a Fidesz megnyert, és bevezették a rezsiár szabályozását Magyarországon, amely rögzítette a gáz és az áram árát. Utalt rá, hogy Bécsben duplája, Berlinben háromszorosa a gáz és az áram ára a budapestinek, Svédországban pedig a nyolcszorosát kell fizetni. Arról nem beszélt, hogy a helyi bérekhez mérten ez mit jelent, de azt mindenesetre leszögezte, a rögzített ár megvéd minket, magyarokat.

Felszólította a baloldalt, hogy ne követeljék a piaci ár bevezetését, ugyanis ha ez megtörténne, akkor szerinte átlagosan 300-400 ezer forinttal fizetne többet egy magyar család évente. Mint mondta, Brüsszelnek fél éve volt felkészülni az áremelkedésre, mégsem csináltak semmit, ráadásul további árat akarnak emelni a klímavédelem miatt. „A klímavédelemmel folytatott harcot vinni kell tovább, de ezt a nagy nemzetközi klímaromboló cégekkel kell megfizettetni, nem a lakossággal. Ehhez mi nem járulunk hozzá a jövő héten esedékes Európai csúcstalálkozón” – magyarázta.

Milyen javaslatokkal rukkol elő a V4 az EU-csúcson?

Orbán Viktor erre a kérdésre szűkszavúan csak annyit felelt, a V4 országai át akarják alakítani az árszabályozási rendszert, amelyet Nyugat-Európában használnak, illetve kiküszöbölni a spekulációs elemet, mert az is felfele hajtja az árakat. Azt javasolják majd, hogy a rendszer számos elemét változtassák meg, a bizottság pedig álljon el attól a tervétől, hogy megemeli a gépjármű- és házadókat. „Azt kell megnézni, hogy ki nyer a szennyezést okozó üzletágakon, és abból a profitból kell megoldani a klímavédelmet” – állapította meg.

(Kiemelt kép: Budapest, 2021. február 9. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök részt vesz a Kína és a kelet-közép-európai országok közti, videókonferencián tartott egyeztetésen a Karmelita kolostorban 2021. február 9-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)