Orbán puha diktatúrájának ellenszerét ajánlja a New York Times

Manapság már nem az erőszak, hanem a bársonyököl jellemzi az olyan, új diktátorok uralmát, mint Orbán Viktor, Putyin, Erdogan, vagy éppen a venezuelai és a perui elnök. Ezek a politikusok „puha” despoták, akik összpontosítják a hatalmat, elfojtják az ellenzéket és kiiktatják a fékeket, illetve ellensúlyokat, viszont alig folyamodnak brutalitáshoz – írja a New York Times.

2015. május 25., 08:18

Azzal fenyegetnek, hogy a maguk képére formálják át a világot, cinizmussal és korrupcióval váltva fel a szabadság és a jog elveit. A nyugatnak meg kell értenie, miként működnek ezek a rendszerek, és hogyan lehet szembeszállni velük. Gyakran fölöttébb tisztes választásokon szerzik meg a hatalmat, a széleskörű támogatottság nem kerül annyiba, mint a terror. A propagandát, a cenzúrát és a közvélemény tájékoztatásának más eszközeit vetik be, hogy meggyőzzék az embereket. A nyugatellenes érzelmekkel házalnak. Orbán pl. Európa politikai korrektségéről és hanyatló versenyképességéről gúnyolódott, miközben esdekelt az EU fejlesztési támogatásáért.

Amikor a gazdaságnak jól megy, ezek a vezetők anyagi jutalmakkal fogják be a lehetséges bírálók száját. Nehezebb időkben jön a hírek megszűrése, a cenzúra. Hirdetési szerződésekkel megvesztegetik a különféle lapok, rádiók és tévék tulajdonosait, perekkel fenyegetőznek, arra bátorítják a kormánybarát befektetőket, hogy azok vegyék meg a kritikus orgánumokat. A verseny látszatát úgy őrzik meg, hogy megtartanak egy maroknyi ellenzéket. Újra alkalmazzák azt a reklámtechnológiát, amely eredetileg azért született, hogy azzal adják el a Ford autókat, vagy éppen a Pepsi Colát. Ám – ha csak lehet – őrizkednek az erőszaktól, mert az leleplezi a rendszer igazi természetét és a támogatókból ellenfeleket csinál. Ehelyett inkább végtelen perekbe kényszerítik a politikai vetélytársakat. Nem kell mártírokat gyártani, amikor az ellenzéket az időre játszva is lehet győzni.

A cikk ellenszerként azt ajánlja, hogy a nyugati demokráciák indítsanak rádiókat, tévéket az adott ország nyelvén, mert így ellensúlyozhatják a hivatalos propagandát, valamint a cenzúrát. Azon kívül türelemre van szükség, mert az információra épülő diktatúrák érzékenyen reagálnak a modernizáció nyomására. És azt is tisztázni kell, hogy a Nyugat miként segíti ezeknek az autokratáknak az uralmát. Ha valaki a zsarnokok mellett lobbizik, akkor azt az üzleti etika súlyos megsértésének kell tekinteni.

(

New York Times)