Orbán megmagyarázta az unortodox politikáját
A provokatív magyar miniszterelnök a kormány gazdaságpolitikájának tulajdonítja, hogy az ország kezd kilábalni a visszaesésből. A The Wall Street Journalnek adott nyilatkozatban Orbán Viktor kijelentette, hogy ha bajban vagy, és a szomszédaid is válsággal küszködnek, akkor nem érdemes a bevált utat követni. Ilyenkor célzott lépéseket kell tenni, amire sokan azt mondják: unortodox irányvonal, de ha kicsit pozitívabban nézzük, akkor minősíthetjük innovatívnak – tette hozzá.
A tudósítás megjegyzi, hogy a bank- és különadók kiváltották az EU és az IMF rosszallását, a magán-nyugdíjpénztári vagyonok államosítása, a rezsicsökkentés és a devizahitelesek megmentése pedig a befektetőknél és a közgazdászoknál vetettek fel kérdéseket. Orbán Viktor azonban a beszélgetés során megerősítette, hogy egyhamar nem kíván változtatni a rendszeren, azaz amíg az államadósság szintje nem csökken a jelenlegi 80-ról 50%-ra, addig maradnak a különadók. Márpedig ez eltarthat akár 10 évig is.
A túlzottdeficit-eljárás beszüntetése és a valutaalap e heti, újabb kiebrudalása politikai győzelem Orbán számára, aki a magyar szuverenitás védelmezőjének tekinti magát, miután szerinte az unió és az IMF beleavatkozik az ország belügyeibe, amúgy pedig jövőre választásokkal néz szembe.
Neil Sharing a londoni Capital Economicstól ugyanakkor úgy ítéli meg, hogy a magyar gazdaság megújulása részben a szerencse műve. Másfelől egy hiteles költségvetés szigorítási politika következménye, amely mostanában kevéssé restriktív, ám amelynek bizonyos elemei még most is rengeteg bírálatot kapnak. Példaként a szakértő azt hozta fel, hogy a devizahitelesek megsegítése alaposan megcsappantotta a bankok profitját, viszont az anyabankok tőkekivonása révén segített mérsékelni az ország külső sérülékenységét.
Orbán lerázza magáról a jogállam aláásása és a demokrácia meggyengítése miatt elhangzott kritikákat. Úgy fogalmaz, hogy Európa azt szeretné, ha Magyarország feladná a gyökereit. Lehet, hogy a magyarok e pillanatban kisebbségben vannak a földrész politikai arénájában, de az értékek és a hagyományok, amelyeket védelmeznek, mindenképpen európaiak.
A Fidesz támogatottsága a tavalyi recesszió ellenére továbbra is viszonylag erős, amit a miniszterelnök arra vezet vissza, hogy a kormánya a középosztályra összpontosít. Szerinte ha valaki nem akarja, hogy a gazdasági válság politikai krízisbe csapjon át, akkor meg kell védenie a középrétegeket.
A cikk ennél a pontnál kitér arra, hogy a különadók a bírálók szerint a beruházásokat fenyegetik, és veszélyeztetik a növekedés esélyeit. A Nestlé Hungária ügyvezetője ezt megtoldotta azzal, hogy a szabályzók gyakori változásai, az egyszeri intézkedések, a szektorális adók és a bevezetésre szánt igencsak szűk határidők lehetetlenné teszik a nagy cégek számára a tervezést, és akadályozzák azok működését.
Szakértők szerint további kockázatot jelent, ha a hatalom költekezésbe kezd a választások közeledtével. Ugyancsak meggyengítheti a forintot, ha visszaesik a befektetők érdeklődése – vagy az eurózóna helyzetének rosszabbodása, vagy amiatt, hogy a jegybankok már nem szorgalmazzák a mennyiségi könnyítést.
Orbán azonban azon a véleményen van, hogy kormánya jól csinálja a dolgát, az eredmények javulnak. Vannak ugyan kritikák, de senki sem állítja, hogy az országnak nincs vezetése. Márpedig válságidőszakban ez roppant fontos – hangsúlyozza.