Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök jelentette be Twitter-csatornáján, hogy az Orbán Viktorral folytatott telefonbeszélgetése során a magyar miniszterelnök biztosította őt, hogy Magyarország a messzemenőkig támogatja az Oroszországgal szembeni szankciókat, beleértve annak lekapcsolását a nemzetközi SWIFT-rendszerről, amellyel kapcsolatban ma délelőtt még hazánk volt az egyetlen EU-állam, amely nem nyilatkozott pozitívan.
A Kyiv Independent információi szerint Ciprus és Olaszország is beadta a derekát, miután megbeszélést folytattak Zelenszkijjel és külügyminiszterével, Dmitro Kulebával. A két ország korábbi döntésével ellentétben most már támogatja, hogy Oroszországot kizárják a SWIFT-ből.
Korábban Németország is bejelentette, hogy támogatni fogják a lépést, így a lap információi szerint Magyarország maradt az egyetlen EU-tagállam, ami a gazdasági szankció bevezetése ellen foglal állást.
A SWIFT-kérdésről James Heappey, a brit fegyveres erők parancsnoka azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy a brit diplomácia továbbra is nagy erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy más országokat is rávegyen arra, hogy az oroszok kizárása mellé álljanak. „Ez nem egy egyoldalú döntés, amit az Egyesült Királyság csak úgy meghozhat, de az álláspontunk egyértelmű” – fogalmazott.
A magyar külügyminiszter cáfolja, hogy Magyarország akadályozta volna, hogy Oroszországot kitiltsák a SWIFT rendszerből.
"Megjelent egy hazugság. Most válogathatnék a jelzők között, de csak túl durvák jutnak eszembe, ezért aztán inkább csak maradjunk ennyiben, hogy hazugság. Ha minden igaz, akkor talán az Európai Néppárt elnökétől, aki azt állította, hogy néhány Európai Uniós ország, köztük Magyarország akadályozta meg azt, hogy a SWIFT rendszerből, tehát a banki átutalások rendszeréből történő kitiltása Oroszországnak a szankció része legyen.
Ez hazugság, ilyen nem történt. Magyarország nem szólalt fel ebben a kérdésben, semmilyen módon, nem volt semmilyen döntési helyzet, tehát ez egy hazugság"
– tette hozzá Szijjártó.
Valójában tehát mindenkinek igaza van. Ugyanis miután az EU-csúcson kiderült, hogy négy ország sem akar ebbe belemenni, nem is döntöttek róla. A négy ország pedig nem más, mint Németország, Olaszország, Ciprus és Magyarország. Most viszont tényleg az a helyzet – ha igaz, amit a Kyiv Independent ír –, hogy Magyarország az egyetlen, aki nem ment bele abba, hogy kidobják Oroszországot a SWIFT rendszerből, vagy legalábbis nem nyilatkozott még arról, hogy belemenne-e.
A SWIFT-rednszer röviden és egyszerűen azt teszi lehetővé, hogy az országok cégei utalhassanak pénzt egymásnak. Vagyis minden ország minden olyan vállalata, amelyik kereskedelmi kapcsolatban van orosz céggel, megbénulna, ha nem tudna Oroszországba utalni, és nem kaphatnák meg áruik ellenértékét Oroszországtól.
A Reuters beszámolójából kiderült, hogy Morawiecki miniszterelnök kezdeményezte a találkozót, amelyre ma kerül sor Berlinben, hogy pontosan mikor, azt nem árulták el.
Müller bejegyzésében hangsúlyozta: az Európai Uniónak azonnal el kell fogadnia egy kíméletlenül kemény szankciócsomagot Oroszországgal szemben.
A lengyel kormányszóvivő Twitter-bejegyzésére szinte percre pontosan akkor került sor, amikor Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter arra kérte a világot:
szigetelje el teljesen Oroszországot, utasítsa ki a nagyköveteket, vezessen be olajembargót, tegye tönkre az orosz gazdaságot. Állítsák meg az orosz háborús bűnösöket!
(Kiemelt kép: Frederick Florin / AFP)