„Orbán még távolabb sodorja az országot Európától”
A netadó elleni tüntetésről cikkeznek a külföldi lapok. A Wall Street Journal beszámolója szerint több tízezren tüntettek az internetadó ellen, amellyel a részvevők szerint a kormány korlátozni igyekszik az információhoz jutást. A Reuters szintén azt emeli ki, hogy a tervezett adó nem csupán a közterheket növelné, hanem egyúttal megnyirbálná az alapvető szabadságjogokat is.
Több tízezren tüntettek az internet adó ellen, amellyel a részvevők szerint a kormány korlátozni igyekszik a hozzájutást az információhoz, el akarja hallgattatni a nem hatalompárti médiát és próbálja elvonni a figyelmet a romló magyar-amerikai viszonyról – írja a Wall Street Journal. Pécsett, Miskolcon és Veszprémben több százan vonultak fel. A lap megszólaltatott több jelenlévőt, ám azok nem árulták el a nevüket, mondván, hogy félnek a megtorlástól.
A Reuters hírügynökség szintén azt emeli ki, hogy a tervezett adó nem csupán a közterheket növelné, hanem egyúttal megnyirbálná az alapvető szabadságjogokat is. A szervezők szerint az internetadó csatlakozik Orbán Viktor egy sor riasztó, antidemokratikus intézkedéséhez, amely még távolabb sodorja az országot Európától. Több felvonuló pedig azt emelte ki, hogy a közteher az egész elhibázott gazdaságpolitika jelképe. Egyikük úgy fogalmazott, hogy a demonstráció jó alkalom volt, mert egy csomó ember ki tudta fejezni ily módon az elégedetlenségét a hatalom adó- és gazdaságpolitikájával, a megmozdulás csupán hab a tortán.
Az internetadó ellen meghirdetett tüntetés részvevői retrográd ötletnek minősítették a kormány elképzelését, miközben egyre többen kritizálják Orbán Viktort – jelenti az AFP. A hírügynökség szerint a miniszterelnököt azzal vádolják, hogy hajlik a tekintélyelvűségre. A szervezők szerint az adó azt szolgálja, hogy visszaszorítsa a bírálókat, akik főleg a világhálót használják. Másokat az aggaszt, hogy a lépés árt a kisvállalkozóknak és főleg a szegényebb körzetekben még jobban megnehezíti a hozzájutást a nethez, illetve az oktatási anyaghoz.
(Klubrádió/Szelestey Lajos)