„Orbán Magyarországa esettanulmánynak számít”
A The New York Times kommentárja azt jósolja, hogy Európában a párizsi merényletek után a feszültség hosszú időszaka következik, amit időről időre az erőszak tarkít majd. Ily módon a földrész az eddiginél kényelmetlenebb hely lesz, de alapvetően nem alakul át.
A jobboldali pártok népszerűségének fellendülése éppen azt támasztja alá, hogy az élet már nem ígérkezik olyan kellemesnek errefelé, mint eddig. Ezen belül Orbán Viktor Magyarországa esettanulmánynak számít. De a jobboldal előretörése arra is emlékeztet, hogy a tényekkel szembenéző európai szavazók valószínűleg nem támogatják a behódolást az iszlámnak. Emellett a demográfiai adatok jelzik, hogy még 2050-ben is kisebb lesz a muzulmán népesség aránya Európában, mint az afroamerikaiaké az Egyesült Államokban. Azaz ez sem támasztja alá, hogy az iszlám átvenné a hatalmat.
Persze vannak kockázatok – állapítja meg a szerző. Így például nem tudtuk, hogy az arab tavasz vérfürdővé válik és több egymásba kapcsolódó menekültválság kiindulópontja lesz. Azt sem lehetett előre látni, hogy Merkel a jótékonyságot az óvatosság elé helyezi, mint ahogy az sem volt világos, hogy az ISIS világítótoronyként szolgál az Európában született radikálisok számára, és ismét bevonja a Nyugatot a közép-keleti háborúba. De azt sem lehetett megjósolni, hogy Putyin ösztönzi és gyámolítja a jobboldali, nacionalista reakciót a tömeges bevándorlással szemben. A szerző bízik abban, hogy ilyen körülmények között is meg lehet előzni a harmincas éveket idéző politikai katasztrófát, de biztos, hogy az euroszkeptikusoknak, még ha egyelőre nem igazán meggyőzők is, sokkal több muníciójuk van álláspontjuk alátámasztására, mint pár évvel ezelőtt.
(Klubrádió/Szelestey Lajos)