Orbán Viktor most Dél-Koreában látja az Európai Unió jövőjét
Megkezdték a tárgyalásokat egy komoly, nagy koreai egyetemi kampusz létrehozásáról Budapesten.
Megkezdték a tárgyalásokat egy komoly, nagy koreai egyetemi kampusz létrehozásáról Budapesten, jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a magyar fővárosban tartott rendezvényen, ahol kifejtette, milét is fontos az EU együttműködése Dél-Koreával– közölte az MTI.
A kormányfő a V4-Korea Üzleti Fórum megnyitóján kiemelte: „a Magyarország és Dél-Korea közötti szívélyes és baráti kapcsolatokat egy szinttel feljebb emelik, stratégiai szintre. Ezen felül most a gazdaságon túl kiterjesztik a tudományra, a kutatásra és az oktatásra is” – emelte ki Orbán Viktor.
Kifejtette: a magyarok számára Dél-Korea egy rejtélyes ország, mert nehéz megérteni, hogy egy ország, amely 50 éve még a legszegényebbek közé tartozott, ma a világ 12. legnagyobb GDP-jét tudja előállítani. „Amikor a kommunizmust sikerült összedönteni, 1990-ben mi is azt reméltük, hogy egy ilyen pályát találunk magunknak, de eltelt 30 év és nem biztos, hogy megtaláltuk ezt a pályát” – fogalmazott, majd hozzátette: „de az a teljesítmény, amelyet Korea nyújtott az elmúlt évtizedekben, lenyűgöző”.
A miniszterelnök felidézte: 2010-ben Magyarország lényegében csődben volt, így amikor megnyerték a választást, az első kérése az volt a stratégiai tanácsadók felé, hogy nézzenek meg néhány sikertörténetet, hogy milyen ösvényen induljanak el. Emlékeztetett: Dél-Koreával kapcsolatban azt jegyezték fel, hogy a hagyományt és a technológiát kell kombinálni:
„a család az nem egyszerűen fontos, hanem a család az minden, és amíg nincsenek erős családjaink, addig nem lesz erős gazdaságunk sem.
Olyan munkaalapú gazdaságot kell létrehozni:
- amelyben folyamatosan tanulnak az emberek,
- erős nemzeti öntudat kell, amely önbizalomban fejeződik ki,
- használni kell a regionális logisztikai adottságokat,
- rendelkezni kell egy vízióval,
- valamint hosszú távra kell tervezni”
– sorolta Orbán Viktor, majd hozzáfűzte: „ezek voltak 2010-ben azok a dolgok, amelyeket a koreai sikerből megpróbáltak megérteni”.
A kormányfő kitért rá: most egy új világrend alakul ki politikai, gazdasági és technológiai értelemben is. A világgazdasági változásoknak a tempóját keletről diktálják, a forradalmi megújuláson áteső iparágakban a legnagyobb beruházások keletről érkeznek, és hogy mi a versenyképes a modern globális világgazdaságban, azt egyre inkább az ázsiai országok és nagyvállalatok jelölik ki – magyarázta.
Orbán Viktor a magyar-koreai gazdasági kapcsolatokat illetően közölte: a kereskedelmi forgalom az elmúlt 10 évben a tízszeresére növekedett, a világjárvány alatt is rekordot döntött és az idén a tavalyit is meg fogja haladni a kereskedelmi volumen.
„Magyarországon a dél-koreaiak adják a negyedik legnagyobb beruházói közösséget és Dél-Koreához köthető az a korábban ismeretlen jelenség, hogy 2019-ben nem egy nyugati országból érkezett a legtöbb beruházás Magyarországra, 2019-ben ugyanis Dél-Korea volt a legnagyobb befektető.
„Jelenleg 4 milliárd dollárnyi dél-koreai vállalati beruházás zajlik Magyarországon és további 16 koreai beruházás megindításáról zajlanak tárgyalások”
- tette hozzá.
A miniszterelnök az európai helyzettel kapcsolatban kifejtette: „Európa ma vajúdik, elvesztette az elmúlt években a versenyképességét, elvesztettük ezt a gazdaságban, elvesztettük a hatékonyságban, demográfiai gondok is gyötörnek bennünket, és biztonsági problémákkal is meg kell küzdenünk” – jelentette ki Orbán, aki úgy gondolja, az Európai Unió csak Dél-Korea együttműködésével tudja visszanyerni az egész európai kontinens versenyképességét a világgazdaságban.
(Kiemelt kép: Budapest, 2021. október 12. Orbán Viktor miniszterelnök a V4-Egyiptom csúcstalálkozó utáni sajtónyilatkozaton, a Várkert Bazárban 2021. október 12-én. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)