Orbán katonai szövetségépítést jelentett be, de hitelekről és terrorról is tárgyalt Erdogannal
Fontos számunkra ez a találkozás. A két ország kapcsolata a tiszteleten nyugszik, a mi oldalunkról ennél többről is szó van – közölte Orbán Viktor miután tárgyalt a kétnapos magyarországi látogatásra érkező török elnökkel, Recep Tayyip Erdogannal. A magyar miniszterelnök szerint ugyanis Törökország Oroszországhoz és Németországhoz hasonlóan kiemelt partnerünk.
Orbán szerint Magyarország biztonsága közvetlen összefüggésben van Törökország stabilitásával, ez egy kulcsfontosságú szövetség a két ország között.
A kormányfő szerint Törökország sikeresen védi Európát, s így Magyarországot a migrációtól, amiért hálával tartozunk. A két ország együttműködése eddig is sikeres volt, s Törökország stabilitása nemzetstratégiai kérdés. A magyar miniszterelnök a Törökország és az Európai Unió között kötött megállapodásról szólt elismerően, így bevallva azt is, hogy ez a biztosítéka az Európába korábban tartó menekültáradat apadásának.
Orbán szerint külön tárgyaltak arról, hogy a magyar haderő-fejlesztésbe Törökország milyen módon vonható be. a miniszterelnök arról beszélt, hogy a korábbi rossz magyar gazdasági teljesítmény visszafogta a honvédelmi költségeket, de most változtathatnak ezen, s ebben aktív szerepet vállalhat Törökország, erről is tárgyaltak Erdogannal. – Erőteljes hadiipari együttműködést szándékozunk kialakítani – jelentette ki Orbán.
Beszéltek a közös magyar-török beruházások lehetőségéről, s kölcsönösen kifejezték a gazdasági kapcsolatok erősítésének szándékát.
Orbán úgy zárta az expozéját, hogy eddig is sikeres volt az két ország közötti kapcsolat, de úgy határoztak, s úgy látja kölcsönös a szándék arra, hogy a jövőben kiemelkedővé tegyék ezeket az együttműködéseket. Orbán megköszönte Erdogannak „az őszinte, nyílt és baráti megbeszélést”, s a tárgyalásokat úgy kommentálta, a lehető legnagyobb bizalommal áll a kapcsolatok további elmélyítése elébe.
Erdogan szívélyesen köszöntötte a magyar-török diplomáciai delegációk tagjait, s elsősorban Áder János köztársasági elnök meghívásáért mondott hálát, hiszen államfőként, elnökként érkezett Magyarországra. Ugyanakkor „kedves barátjának" nevezte Orbán Viktort is, majd pedig jelezte:
– Köszönöm a személyem iránti szeretetet.
A török elnök is a gazdasági és katonai együttműködési lehetőségekről beszélt, majd arról a közös beruházásról, melynek révén a magyar állam és Törökország együtt újította fel a Gül Baba felújított türbéjét. A XVI. században emelt sírkápolna annak a muszlim szerzetesnek állít emléket, aki az 1541-ben érkezett megszálló török sereggel érkezett Budára. A dervist annyira tisztelték, hogy a temetésén a Magyar Királyság megszállása mellett döntő I. Szulejmán is részt vett.
Erdogan hosszan sorolta a szoros együttműködés történelmi (!) hagyományait, majd pedig szintén arról beszélt, hogy mindkét ország közös szándéka és elhatározása, hogy szorosabbra fűzzék a gazdasági kapcsolatokat.
A török elnök megemlítette például, hogy vizsgálják, miként tudna a magyar Eximbank hitelezni Törökországban, de arról is beszélt, hogy a török választásokon magyar megfigyelők is részt vettek. Erdogan láthatóan európai uniós legitimációt remél az Orbánnal ápolt jó kapcsolatoktól, éppen ezért külön hangsúlyozta, hogy Orbán elsőként fejezte ki szolidaritását vele, amikor szerinte puccskísérlet zajlott ellene, ahogyan a magyar kormányfő elnökké választása után is személyesen gratulált.
A török elnök a magyar állami televízió kérdésére azt is részletezte, milyen rengeteg migráns és menekült tartózkodik Törökországban. Erdogan beszámolója alapján Törökországban 3,5 millió szíriai és 500 ezer iraki menekült él, és az ankarai vezetés a menekültkérdésben segítséget vár európai és más országoktól
– Ebben a témában segítséget várunk mind az Európai Uniótól, mind pedig valamennyi más államtól" – jelentette ki.
Egy kérdésre beszélt az Isztambulban eltűnt újságíró ügyéről is, aki korábban a szaúdi hírszerzés vezetésének is dolgozott. A török hatóságok szerint egy 15 fős szaúdi különítmény csak azzal a céllal érkezett Isztambulba, hogy ott meggyilkolja Jamal Khashoggit, a Washington Post újságíróját. Erdogan most azt mondta, utasította az államügyészt, hogy az ügy teljes kivizsgálását várja.
Az Origo egy kicsit hízelgett Erdogannak, s kérdés helyett arról áradozott, Kelet-Európában milyen népszerű a török elnök. Erre Erdogan érdemben szinte nem is tudott reagálni, de megköszönte azoknak, akik rá szavaznak.
– Magyarország eddig is támogatta Törökországot, ezután is fogja
– válaszolta Orbán arra, az eredetileg szintén nem neki, hanem Erdogannak feltett kérdésre, hogy hogyan állnak Törökország tárgyalásai az Európai Unióhoz való csatlakozás ügyében. a magyar kormány szerint Európának döntést kell hozni, hogy akar-e egy nagy átfogó biztonsági, gazdasági együttműködést létrehozni Törökországgal, vagy nem, mert amit most tesz, az őszintétlen.
„Mi magyarok azon az állásponton vagyunk, hogy Európa súlya növekedjen, s ehhez kell egy átfogó gazdasági Törökországgal."
Erdogan ennél kicsit keményebben reagált ugyanerre a kérdésre: Törökország türelme végére érkezett, az Európai Unió pedig – amely szerinte megalázta országát – mondja meg, hogy mit akar. Ha nem kívánja felvenni soraiba Törökországot, akkor mondja meg, s ők is másként fognak tervezni. Az elnök válasza végén még vissza is kérdezett, hogy ez így elég volt jó volt, aztán a sajtótájékoztató véget is ért.