Orbán enged: megszűnik a letelepedési kötvény

Év végéig beszüntetik a leginkább a Rogán–Habony-érdekkör számára jövedelmező kötvények forgalmazását, eleget téve a Jobbik ultimátumának – tudta meg a hvg.hu. Az ellenzéki párt ehhez a feltételhez kötötte ugyanis a népszavazást levezető alkotmánymódosítás megszavazását.

2016. október 25., 10:02

A hvg.hu információi szerint már eldőlt, hogy év végéig beszüntetik a kötvények forgalmazását és – a már megvásárolt papírokat nem bolygatva – 2021-ig kivezetik a befektetési piacról a konstrukciót. Erről akár két hét múlva szavazhat is a parlament, még a migrációellenes Alaptörvény-módosítás előtt.

wmSzeptemberben Orbán már beszélt arról, hogy a megváltozott gazdasági környezetben már nincs feltétlenül szükség az egyre drágábbá váló konstrukcióra, ugyanis a megváltozott kamatfeltételek mellett az államnak egyre nagyobb ráfizetést jelent a kötvényüzlet. A folyamatot azonban egyértelműen a Jobbik múlt heti ultimátuma miatt kellett felpörgetni, nehogy úgy tűnjön, hogy a kormány beadja a derekát az ellenzéki párt zsarolásának.

Vona Gábor, a Jobbik elnöke a letelepedési kötvények megszüntetéséhez kötötte pártja támogatását a Fidesznek fontos, de kétharmad híján egyedül kivitelezhetetlen Alaptörvény-módosításhoz. Tuzson Bence, a Miniszterelnöki kabinetiroda kommunikációs államtitkára először még méltatlannak nevezte a kialakult helyzetet, és azt mondta, nem lehet „kufárkodásnak tekinteni” ezt az ügyet, egy nappal később viszont már arról beszélt, hogy a kormány megfontolja a letelepedési kötvények megszüntetését.

A Rogán Antal által kitalált, 2013-ban bevezetett állampapírokat csak öt kiválasztott cég forgalmazhatja, amelyeknek nincs versenytársa a saját piacukon. A rendszernek különös visszássága, hogy az állam saját maga is értékesíthetné a letelepedési kötvényeket, ehelyett mégis kiszervezi e tevékenységet – jellemzően offshore – ügynökségeknek, amelyek jelentős osztalékot tesznek zsebre. Az állam igazából nem keres, sőt a 2013-ban rögzített és azóta változatlan 2 százalékos kamatszint miatt inkább bukik az üzleten.