Orbán: Az elrettentés is fontos

"Nem elég a pajzs, kard is kell hozzá" - ezekkel a szavakkal kommentálta Orbán Viktor szombaton Lisszabonban, hogy a NATO elfogadta a közös rakétarendszer felállításáról szóló terveket. A magyar miniszterelnök ugyanis fontosnak nevezte, hogy a rakétarendszer felállítása nem teszi szükségtelenné a nukleáris rakéták hadrendben tartását, mert "a védelem mellett az elrettentés is fontos".

2010. november 20., 15:38

A NATO tagállamok még pénteken este állapodtak meg egy közös európai rakétavédelmi rendszer felállításáról, ahol emellett elfogadták a katonai szövetség következő tíz éves stratégiáját is. Emellett szombaton a tagállamok tárgyalnak az afganisztáni műveletek jövőjéről és sor kerül egy EU-Egyesült Államok és egy NATO-Oroszország csúcstalálkozóra is. Orbán Viktor magyar újságíróknak szombaton délben úgy fogalmazott: péntek esti felszólalásában biztosította a NATO-t, hogy Magyarország támogatja és elfogadja az új stratégiát, valamint továbbra is kitart az afganisztáni részvétel mellett – jelentette a Független Hírügynökség.

Orbán hozzátette: a rakétavédelmi rendszer kapcsán Oroszország szerepéről éles vita alakult ki a tagállamok vezetői között a pénteken éjszakába nyúló közös vacsorán. A végeredmény végül az lett, hogy a NATO rakétavédelmi rendszer és az orosz rakétavédelmi rendszer között lehetővé kell tenni egyfajta információcserét és együttműködést, de a NATO rendszer felépítésében, működtetésében és üzemeltetésében Oroszország nem vesz részt. A magyar kormányfő ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy az új stratégia szerint Oroszország már nem szemben álló fél, hanem a NATO partnere.

A péntek esti felszólalásában a miniszterelnök arra is kitért, hogy az EU és a NATO közötti "zökkenőkkel tarkított" együttműködésen az unió soros elnökeként Magyarország megpróbál majd javítani. Emellett Orbán kiemelte a balkáni helyzetet, amely szerinte a NATO részéről egy "befejezetlen munka." A kormányfő hangsúlyozta: nagyon fontos az összes balkáni ország felvétele a NATO-ba, mert ez gyorsíthatja az országok csatlakozását az Európai Unióhoz is. Az afganisztáni NATO-részvétel kapcsán Orbán kiemelte, hogy egyetlen résztvevő ország se lépjen ki a műveletekből, hanem maradjon egységes a részvétel.