Orbán a nemzet megalázottságérzésére épít

A magyar nacionalizmus a mai napig az ország egykori területeinek elvesztése miatti megalázottságérzésből táplálkozik. Orbán ügyesen merít ebből – állítja a Soros György által alapított Közép-európai Egyetem egyik tanára. Wolfgang Reinicke szerint mindig is tudni lehetett, hogy a magyar miniszterelnök vonzódik az autoriter társadalomirányítási modellhez.

2015. március 4., 09:22

A Frankfurter Allgemeine Zeitung hétfőn közölt interjút a Közép-európai Egyetem Public Policy intézetének alapító-vezetőjével, aki hangsúlyozta, különbséget kell tenni a magyar kormány és a magyar nép megítélése között, s hogy utóbbi továbbra is mély gyökerekkel bír a nyugati kultúrában.

Reinicke így vélekedik: a stratégiáját nagymértékben energiapolitikai érdekek mentén alakító Orbán ügyesen merít abból, hogy a magyar nacionalizmus a mai napig az ország egykori területeinek elvesztése miatti megalázottságérzéséből táplálkozik.

Szerinte Orbán egy opportunista, aki mindenáron ragaszkodik a hatalomhoz, és teljesen lenyűgözi őt Putyin nacionalista-autoriter eszközkészlete s az, ahogyan az orosz elnök bebetonozta magát a hatalmi pozícióba, és visszaszerezte Oroszország magabiztosságát. Putyintól kapta Orbán az ötletet a média feletti kontroll biztosítására, ugyanúgy, mint a független civilszervezetek zaklatására.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.