Orbán a határokat feszegeti, mégis eurómilliárdokat kap
Az Al-Dzsazíra hírtelevízió készített arról, hogy 2010 óta az Orbán-kormány rendszerszintű változtatásokat hajt végre a sajtó szabadságában, illetve adóztatásában.
Emiatt sok újságíró a nagy orgánumoktól inkább a világhálóra tette át működési területét, ám mint az Origo példája mutatja, ott is belefuthatnak kellemetlen helyzetekbe. A miniszterelnök ezzel szemben azt mondja, a sajtószabadsággal nincs baj, sokkal inkább a médiamunkások gyenge teljesítménye okoz társadalmi károkat.
A csatorna szerint Magyarország tíz éve még mintagyereknek számított a a régióban, mostanra a bírálók szerint az ellenkezője az igaz. Mindenesetre a magyarok a 64. helyre csúsztak vissza a szabad sajtó világrangsorában.
A riport a sajtóháború kapcsán megszólaltatta Mong Attilát, aki úgy vélte, hogy első veresége után Orbán Viktor arra a következtetésre jutott, hogy pozícióit leginkább a média fenyegeti. Pethő András, az Origo korábbi főszerkesztő-helyettese úgy véli: akkor is bajba kerülhetsz, ha próbálsz független maradni újságíróként.
A helyzetet súlyosbította a fél éve bevezetett reklámadó, amely leginkább az RTL-t sújtja. Kolosi Péter úgy ítéli meg, hogy a közteherrel megpróbálják kipiszkálni a csatornát az országból. Kovács Zoltán kormányszóvivő tagadta a vádat, szerinte az egyenlő tehermegosztás a tét. Pethő András ugyanakkor a rafinált befolyásolási módszerekre hívta fel a figyelmet.
Az összeállítás kitért arra, hogy a sajtószabadság alapjog az EU-ban. Az Orbán-rendszer a határokat feszegeti, mégis eurómilliárdokat kap Brüsszelből. Kovács Zoltán szerint a szabályozás rendben van, a másik fél szerint az uniós csatlakozás után a szervezet nemigen tudja megfelelő irányba terelni a sorból kitáncoló államokat. Az Al-Dzsazíra szerint eszköz éppen lenne, csak az akarat hiányzik az EU-ból. Orbán ezt tudja, ám amíg nem változik a helyzet, addig a sajtó fizeti meg az árat. No, meg az emberek.