A Mol extraprofitját féltheti a kormány az olajembargótól
A kormány a magyar energiaellátás biztonságára hivatkozva ellenzi az EU hatodik szankciós csomagját, amely többek közt embargót vetne ki az orosz kőolajra is. Ám a kormány tiltakozása mögött valószínűleg inkább pénzügyi okok állnak.
Március végén a Mol Nyrt. arról adott ki közleményt, hogy „a Dunai Finomító működését alapvetően az orosz keverék kőolaj (REB) feldolgozására tervezték: jelenleg más típusú kőolajat legfeljebb 35 százalékos arányban tud felhasználni.” Az orosz olajtól való megszabaduláshoz szükséges átalakítások átfutási ideje a kockázatok minimalizálásával akár 2-4 év is lehet, és több száz millió dolláros beszerzési és beruházási többletköltséggel járna - állítja a cég. Ám szakértők szerint ennél jóval rövidebb idő alatt is kivitelezhetőek a szükséges változtatások, s az embargótól való ódzkodást inkább az olcsó orosz olaj jelentette gazdasági előnyök féltése indokolja – írja a Napi.hu.
Korábban Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője, illetve Holoda Attila korábbi energetikáért felelős helyettes államtitkár is kijelentette, hogy gond nélkül megtörténhetne az átállás az oroszról más fajta olajra. A gazdasági portálnak több hazai és külföldi szakember is megerősítette ezt.
A Napi.hu-nak nyilatkozó szakértők szerint a berendezések korszerűségétől függően egyik műveletnél sem tarthat tovább a kalibrálás, mint 6 hónap. Sőt, egyikük szerint eleve „szakmailag rosszul hangzó állítás”, hogy a Mol csak orosz gázt képes feldolgozni, mivel a cég által piacra vitt termékek „gyakorlatilag bármilyen olajból” kikeverhetőek. Legfeljebb, ha arab nyersanyagból dolgoznának, a magasabb kéntartalom miatt a kéntelenítő berendezést gyakrabban kellene cserélni.
A Napi-hu felidézi a Mol korábbi nyilatkozatait is, amelyek éppen azt hangsúlyozták, mennyire jó komplexitási mutatókkal rednelkeznek a finomítóik, vagyis milyen sok féle olajat képes feldolgzni. E tekintetben pozsonyi üzemük az európai top-5-ben, a százhalombattai a top 10-ben, de a rijekai finomító is a top-10 közelében van. Ezek a finomítók konyhanyelven megfogalmazva: komplex módon képesek „bármiből ugyanazt” is létrehozni – nyilatkozta egy szakértő a Napi.hu-nak.
A portálnak nyilatkozó elemzők úgy vélik, az embargó elleni magyar tiltakozás mögött sokkal inkább gazdasági, mint technikai okok húzódnak meg. A Magyarországon vásárolt, Északi-tengeren kitermelt Brent és az Oroszországból származó Ural típusú kőolaj között hatalmas árrés nyílt az elmúlt időszakban. Az orosz nyersanyag egy hordója több mint 30 dollárral kerül kevesebbe. Ám a Mol a jelek szerint még ennél is olcsóban veszi az orosz olajat. A Napi.hu-nak nyilatkozó szakértők úgy saccolják, a magyar olajtársaság akár 20-30 százalékos kedvezményt is kaphatott a piaci árból.
Ha az Unióban megtiltják az orosz olaj importját, az „sok-sok százalékkal ronthatja a Mol eredményeit” – fogalmazot a portálnak egy szakértő. Egy másik elemző szerint ez is lehet a magyarázata annak, a benzin árának maximalizálása ellenére (ami komoly veszteséget okoz), „a cégnek nagyon fut a szekér.”
A portál egyik olajipari forrása egyébként elképzelhetőnek tartja, hogy a Mol-vezér, Hernádi zsolt igazat mond, amikor 700 millió dollárra becsüli az átállás költségeit. Ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a cég a napokban 250 milliárd forintnyi osztalékot javasolt kiosztani részvényesei között - ami dollárba átszámítva nagyjából pont ugyanennyi.
Az embargót egyébként nem csak Magyarország elleni vélhetően elsősorban üzleti okokból. Hasonló indokok állhatnak a szlovák és a horvát kormány ellenkezése mögött is. A Mol-nak ugyanis ebben a két szomszédos országban működnek finomítói.
Az Európai Bizottság e három tagállamnak nem 2022 végi határidőt adott meg arra, hogy leváljon az orosz olajról, hanem már az első napokban egy 2023-ig tartó átállási átmeneti időszakot javasolt, de még ezt is készek lettek volna 2024-ig kitolni. Ennyi isdő még akkore is elég volna, ha a Mol által közölt kétéves átállási időszak lenne csak tartható, nem pedig a szakértők által egyöntetűen indokoltnak tartott 6-9 hónap.
A Napi.hu a Mol Nyrt.-t is, azonban a cég a cikk megjelenéséig nem válaszolt kérdéseikre.
(Kiemelt képünk: Céglogó a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. egyik üzemanyagtöltő állomásán a főváros XI. kerületében, az Irinyi József utcában. MTVA/Bizományosi: Róka Lászl)