Fontos határidőre figyelmeztet az Oktatási Hivatal, nagyon sok diákot érint
A keresztféléves jelentkezésről tett bejelentést az Oktatási Hivatal.
Az Oktatási Hivatal (OH) október 15-én, kedden tudattak, hogy elindult a keresztféléves felvételi eljárás. Közlésük szerint a 2025 februárjában induló felsőoktatási képzésekre 2024. november 15-ig lehet jelentkezni.
Főleg mesterképzést hirdettek meg
Az OH közleményéből kiderül, hogy a keresztféléves eljárásban a felsőoktatási intézmények elsősorban mesterképzési szakokat hirdetnek meg, amelyekre – állami ösztöndíjas és önköltséges formára is – azok jelentkezhetnek, akik legkésőbb 2025 januárjában megszerzik a választott képzéshez szükséges felsőfokú végzettséget.
Alapképzés is indul, de...
Alapképzést, osztatlan képzést és felsőoktatási szakképzést az egyetemek, főiskolák kisebb számban és csak önköltséges finanszírozási formában hirdetnek meg, amelyek esetében a jelentkezés feltétele az érettségi bizonyítvány. Az eljárás tudnivalói, szabályai és a meghirdetett képzések a felvi.hu oldalon olvashatók, és ugyanerről a honlapról érhető el az E-felvételi-rendszer, ahol a jelentkezést le kell adni.
Az Oktatási Hivatal figyelmeztet
Az OH felhívta a figyelmet arra, hogy a végleges jelentkezéseket legkésőbb 2024. november 15-én éjfélig szükséges lezárni (hitelesíteni), a ponthatárokat pedig várhatóan 2025. január 23-án hirdetik ki. Az elmúlt években ebben az eljárásban a jelentkezők 75-85 százaléka mesterképzésre jelentkezett – tették hozzá.
Elkezdődtek az őszi érettségik
Ahogyan arról lapunk is beszámolt október 11-én elkezdődtek az őszi érettségik, amik november 22-ig tartanak majd. Az írásbeli vizsgák jelenleg is zajlanak és október 25-én érnek véget. Az emelt szintű szóbeli vizsgák november 7. és 11., a középszintű szóbeli vizsgák november 18. és 22. között lesznek majd.
Rekordszámú pedagógusjelölt
Amint azt korábban portálunk is megírta töretlen az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) népszerűsége: az idei felvételi eljárás során az egyetem 11 960 jelentkezőt vett fel képzéseire, amelyek közül az elmúlt 15 év adatait tekintve pedagógusképzésen idén kezdi tanulmányait a legtöbb hallgató. Mint írták, alapszakra 7180, mesterszakra 3345, osztatlan szakra 1304, felsőoktatási szakképzésre 131 fő került be az ELTE-re. A felvettek közül 9241-en nappali, 2567-en levelező és 152-en esti munkarendben kezdik meg tanulmányaikat. Az egyetem gólyáinak 84 százaléka, 10 019 fő állami ösztöndíjas finanszírozási formában tanulhat. Idén az elsőhelyes jelentkezők 70 százalékát felvette az egyetem, szemben a tavalyi 68 százalékkal. A legtöbb hallgatót a Bölcsészettudományi Kar (2214) fogadja, amelyet a Gazdaságtudományi Kar (2099), valamint a Pedagógiai és Pszichológiai Kar (1345) követ.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)