PDSZ: Aggályos, hogy a Nemzeti alaptantervet átdolgozó bizottság működéséről semmit nem lehet tudni

2020. január 9., 16:18

Szerző:

Ismét egy arcpirító, sőt, felháborító gyakorlatnak lehetünk tanúi, a Nemzeti alaptanterv (Nat) átírása klasszikus példája a „rólunk döntenek nélkülünk” esetének – mondta Szűcs Tamás, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke a Népszavának.

Az érdekvédő szerint aggályos, hogy az alaptantervet átdolgozó bizottság működéséről semmit nem lehet tudni, az elkészült dokumentumot a szakszervezetek nem véleményezhették, a pedagógusok azt „diktátumszerűen” fogják megkapni.

A várható változásokról a kormánypárti Magyar Nemzet közölt részleteket, a hírek szerint a kormány által már elfogadott dokumentum bármelyik nap megjelenhet a Magyar Közlönyben. Az új Nat idén szeptemberben lép életbe.

A Magyar Nemzet keddi számában arról írt, hogy a Nat módosítása pedagógiai paradigmaváltást, hangsúlyosabb iskolaelőkészítést, csökkenő óraszámokat ígér. Szerdai cikkében pedig arról lehetett olvasni, hogy a korábbinál hangsúlyosabban jelenik majd meg Wass Albert és Szabó Magda munkássága, előkerülnek Reményik Sándor művei, bekerül Vég Mihály, Kittenberger Kálmán, Széchenyi Zsigmond, illetve a Horthy-korszak egyik legnépszerűbb írója, Herczeg Ferenc munkássága is. Tantárgy-összevonásokra, minimális óraszám-csökkentésre is sor kerül.

Szűcs Tamás szerint viszont az eddig nyilvánosságra került információk alapján nem mondható el, hogy paradigmaváltás lesz az oktatásban. Szerinte az, hogy heti 35-ről csupán 34-re csökkentik a diákok óraszámát, visszalépést jelent a korábbi, Csépe Valéria akadémikus csapata által kidolgozott, 2018 augusztusában kiadott Nat-koncepciótól, amely 20 százalékos óraszám-csökkentést fogalmazott meg.

A szakszervezeti vezető úgy gondolja, Wass Albert munkásságának megítélése a mai napig vitás terület, de vannak olyan művei (például A funtineli boszorkány), amelyeket magyartanárként ő maga is szívesen ajánlana a diákoknak. Az Adjátok vissza a hegyeimet című regénye azonban Szűcs Tamás szerint tartalmaz olyan kijelentéseket, amelyek „feszültséget generálhatnak”.