Így verik át a nyugdíjasokat a csalók – kiderült, mikor érdemes gyanakodni
Minden nyugdíjas veszélyben van, a csalók folyamatosan próbálkoznak ezekkel az átverésekkel.
A csalók egyre kifinomultabb módszereket dolgoznak ki annak érdekében, hogy pénzhez jussanak a különböző átverésekkel. Senki nincs biztonságban, de bizonyos csoportok kifejezetten a nyugdíjas áldozatokra utaznak – figyelmeztetett a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.
Az internet számtalan lehetőséget kínál a kiberbűnözők számára, amelyekkel élnek is, de fontos tudni, hogy egyéb eszközök segítségével, sőt akár személyesen is megkereshetnek bárkit annak reményében, hogy egy hihető állítással sikerül pénz kicsikarniuk az áldozatból. Mint arról korábban a 168.hu is beszámolt, egyre gyakrabban fordul elő, hogy becsengetnek idős, sok esetben egyedül élő emberekhez, és különböző felújítási munkálatok elvégzésére ajánlkoznak. A segítség reményében sokan hajlandóak fizetni nekik, és bár előfordulhat, hogy a munkát elvégzik, a korábban ígért kedvező ár a végén akár háromszorosára is emelkedhet, amit kitartóan követelnek a nyugdíjasoktól. Az is előfordulhat, hogy előleget kérnek, és amint ezt megkapták, elérhetetlenné válnak.
Ezen támadásokat csak a megelőzéssel lehet kivédeni, de fontos tudni, hogy telefonon is érkezhetnek gyanús megkeresések, és aki bedől a csalóknak, hatalmas összegeket veszíthet el.
A nyugdíjas emberek állnak a célpontban
Annak ellenére, hogy sokféle új csalási trükk terjed, a bűnözők a régi, jól bevált módszereket is alkalmazzák. Ezek egyike, hogy telefonon keresik meg leendő áldozatukat, melynek előzménye, hogy az adott személy adatai korábban kiszivárogtak, így a hívást kezdeményező csalók akár az áldozat nevével, címével és egyéb adataival is tisztában vannak, így még hitelesebbnek tűnnek.
Egy ilyen csalásról számolt be a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság is a napokban: egy idős férfit telefonon keresett meg egy csaló, aki banki ügyintézőnek adta ki magát. Elhitette a nyugdíjas áldozattal, hogy veszélybe került a bankszámlája, így mindenképpen szükséges, hogy telepítsen a számítógépére egy programot, melynek segítségével az ügyintéző segíthet. A gépek összekapcsolását lehetővé tevő AnyDesk alkalmazás bizonyos esetekben hasznos, de csak akkor, ha ismerjük a másik felet. Ennél a konkrét esetél az idős férfi eleget tett a kérésnek, ezzel azonban lehetőséget biztosított arra, hogy a csalók megszerezzék a banki belépési adatait, és pillanatokon belül 10 millió forintot loptak el a bankszámlájáról.
A rendőrség és a kiberbiztonsági szakértők felhívták a figyelmet, hogy soha senki ne adja ki a bankkártyájához, a bankszámlájához, illetve bármilyen egyéb felülethez tartozó adatait ismeretleneknek. Fontos tisztában lenni azzal, hogy ezen adatok megadását soha nem kérik a banki és az egyéb szolgáltatók ügyintézői sem, ennek senki ne dőljön be. Ha egy telefonos megkeresést követően valaki mégis ezeket próbálja megszerezni, az mindig legyen gyanús, és a rendőrök azt javasolják, ennek a kérésnek senki ne tegyen eleget, ugyanis akár jelentős anyagi kárt is eredményezhet.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)