Megadóztathatják a nyugdíj összegét

A nyudíjasok száma évről évre növekszik, ahogy a várható élettartam is, és egyre kevesebb az olyan aktív korú dolgozó, aki az időseknek nyújtott ellátásra fordítandó összeget kitermeli. Éppen ezért a jelenlegi nyugdíjrendszer fenntarthatatlan, több országban vezetnek be olyan intézkedéseket, amelyek a nyugdíj részleges megadóztatásával járnak.

2024. szeptember 23., 10:17

Szerző:

Az Oeconomus Gazdasági Alapítvány összefoglalójából az derül ki, hogy belátható időn belül a mostani fiatalokra egyre nagyobb adóterhek hárulnak, hogy az államok finanszírozni tudják a megnövekedett egészségügyi, szociális és nyugdíjkiadások költségeit. Mindezt úgy, hogy miközben a fejlett társadalmakban a népességen belül nő az idősek aránya, csökken a fiataloké. Ez komoly kihívások elé állítja a kormányokat, mind az adórendszert, mind a nyugdjrendszert át kell gondolni. Egyre több társadalom dönt úgy, hogy adóval terheli a nyugdíj összegét.

Egyes társadalmakban már most megadóztatják a nyugdíj összegének egy részét

Az időskorúak ellátása további plusz terhet jelent mind időben, mind anyagilag a fiataloknak. Az idősödés társadalmi kihívásokkal jár, ami a generációk közötti feszültséghez vezethet. Az elöregedő társadalmak probléma egyre több nációt érint, a nyugdíjasok növekvő száma az adóügyi szakértők szerint átalakítja az adórendszert és a nyugdíjrendszert is.

A Dívány arra hívja fel a figyelmet, hogy az adózás átalakítása, az adóemelés nemcsak a nyugdíjkiadások miatt szükséges, hanem a hosszabb élettartam miatt egyre többek által egyre hosszabb ideig igénybe vett ápolási és gondozási rendszer működtetése miatt is.

Egyes országokban már a nyugdíjat, illetve annak egy bizonyos összegen felüli részét is megadóztatják annak érdekében, hogy a társadalmi terheket mérsékeljék.

Németországban például 2005 óta folyamatosan csökken az adómentes nyugellátás összege, a tervek szerint 2040-ben a teljes járandóság után személyi jövedelemadót kell majd fizetniük az érintetteknek.

Júniusban a Nyugdíjguru, Farkas András is arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon is lekerülhetetlen lesz a nyugdíjak megadóztatása. A szakértő úgy véli, elkerülhetetlen a magyar nyugdíjrendszer reformja: az egyik kívánatos változtatás a bruttó nyugdíjszámításra való átállás lenne, vagyis a nyugdíjak adóztatása.

Ageizmus, ami a generációkat egymás ellen fordítja

Oeconomus Gazdasági Alapítvány egy másik súlyos problémára is felhívja a figyelmet. A fiatalok vállát nyomó terhek, az idősek jogos igénye a életszínvonal fenntartására korcsoportok közötti szakadáshoz, az ageizmushoz vezethet. Az ageizmus az egyénnel szembeni, életkora alapján történő előítélet, vagy hátrányos megkülönböztetés. 

Egyetemi kutatók vizsgálják világszerte, hogy miként lehetne fiatalokat felkészíteni a demográfiai változások okozta kihívásokra. Úgy vélik, a célzott oktatási programok, a közös projektek és a mentorprogramok segíthetnek áthidalni a generációs különbségeket, támogatják a kölcsönös tiszteletet, megértést és együttműködést.

Ennek keretén belül arra hívják fel a figyelmet, hogy a fiataloknak meg kell tanítani például az idősekkel való megfelelő kommunikációt, vagy az idősgondozás, az egészségügy és a szociális szolgáltatások területén szükséges készségeket, melyeknek később akár a saját családjukban is hasznát vehetik. 

Az idősödéssel kapcsolatos ismereteket be kell építeni az oktatásba is. Az öregedés biológiai, pszichológiai és társadalmi aspektusairól szóló tananyag elősegítheti az idősek megértését és megbecsülését.


A fiatalokat be kell vonni olyan közösségi tevékenységekbe, amelyekben nyugdíjasok is jelen vannak.


A lap szerint a cél a generációk közötti kölcsönös tisztelet és megértés előmozdításával olyan összetartó kultúrát építhetünk, amelyben minden korosztály jól érzi magát.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)

Vasárnap délután Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tartott, amely során azt állította, a „magyar Watergate-botrány”-ról fog beszélni. Azóta Kocsis Máté, Varga Judit és Vertán György is megszólalt.