Rövidebb lesz a nyári szünet, ennyi napra számíthatnak a diákok idén

Változik a nyári szünet időtartama, és kevesebb nappal számolhatnak a diákok.

2025. február 24., 11:32

Szerző:

Magyarországon már évtizedek óta június közepén ér véget a tanítás és a nyári szünet egészen szeptember 1-ig tart. 2025-ben azonban másra számíthatnak a diákok és a szülők, mivel a nyári vakáció pár nappal rövidebb lesz, írta meg a Femina.

2025-ben rövidebb lesz a nyári szünet

A lap írta meg elsőként, hogy 2025-ben rövidebb nyári szünetre készülhetnek a szülők. A vakáció idén később kezdődik és hamarabb is ér véget. Idén csak 72 napos lesz a szünet, aminek azok a kisgyermekes szülők különösen örülhetnek, akinek sokszor gondot okoz, hogy miként oldják meg a gyermekeik elhelyezését a nyári vakáció ideje alatt.

Az információk szerint, az utolsó tanítási nap 2025-ben június 20. lesz, ami péntekre esik, ez pedig azt jelenti, hogy az első tanítás nélküli nap június 23. lesz. Az első tanítási nap pedig szeptember 1. lesz, ami idén hétfőre esik, így a diákok biztosan nem számíthatnak a későbbi tanévkezdésre.

Bár a nyári szünet még messze van, a tavaszi szünet azonban közeledik. 2025-ben április 17-én kezdődik és 10 nap múlva, április 27-én ér véget. A diákoknak utoljára 16-án, pénteken kell iskolába menniük, és legközelebb április 28-án, hétfőn lesz ismét tanítás az intézményekben.

tanév idén is más időpontban ér véget azoknak a diákoknak, akik az utolsó, befejező évfolyamon tanulnak. Az utolsó tanítási nap középfokú iskolákban 2025. április 30. (szerda), a két évfolyamos részszakmára való felkészítést folytató szakiskolákban 2025. május 30. (péntek). A tanítási napok száma a gimnázium, a szakgimnázium és a szakiskola kivételével – valamennyi intézménytípusban 183 nap. A nappali oktatás munkarendje szerint működő szakgimnáziumban 179, gimnáziumban és szakiskolában 180 nap a tanítási napok száma.

Változhat a nyári szünet hossza

Korábban a 168.hu is megírta, hogy egyre többször vetődik fel, hogy szükség lenne az iskolai szüneteknek a teljes átgondolására. Erről még 2024-ben nyilatkozott Setényi János, a Mathias Corvinus Collegium Tanuláskutató Intézetének igazgatója az InfoRádióban. Elmondta, hogy a globális felmelegedés miatt mindenképpen szükséges átgondolni a rendszert. A kánikula miatt tavaly az épületekben is elviselhetetlen a meleg volt, emiatt több intézményben rövidített órákat rendeltek el, az alsó tagozatokban pedig külső programokat szerveztek.

Úgy gondolja, hogy a szeptember csak melegebb lesz minden évben, ezért az intézményeknek át kellene gondolniuk, hogy ebben a hónapban tantermen kívüli foglalkozásokat szervezzenek.

Több európai országban már teljesen más hosszúságú a vakáció, az északi országokban, úgy, mint Dánia, Németország, Hollandia vagy Anglia inkább rövidebb, míg délen, Görögországban, Olaszországban, Portugáliában és Máltán hosszabb. A szakember szerint, az oktatás minősége és a vakáció hossza között nincs összefüggés.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)