Nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága

Az elmúlt 24 óra csapadékos időjárása és az olvadás következtében jelentősen nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága. A Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén már több mint 400 négyzetkilométer áll víz alatt. Békésben vasárnapra 598.1 négyzetkilométert öntött el a belvíz, ami egy négyzetkilométerrel haladja meg az 1999-es rekordot. Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén jelenleg 180 négyzetkilométernyi területet borít belvíz. Az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság működési területén 797,5 négyzetkilométert borít belvíz.

2010. december 26., 18:18

A Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén helyenként 27 milliméternél is több csapadék hullott, és az olvadás egy nap alatt 20 négyzetkilométerrel növelte a belvízzel elöntött területek nagyságát, aminek csaknem a fele vetés és szántó. Mind a 12 védelmi szakaszon továbbra is belvízvédelmi készültség van, a védekezésben az elmúlt 24 órában 187-en vettek részt, szivattyúkkal mintegy 4,2 millió köbméter belvizet emeltek át befogadókba.

A legmagasabb, harmadfokú belvízvédelmi készültség van érvényben a Berettyó-alsó, a Kálló és az Alsó-Nyírvíz-Nagy-éri belvízvédelmi szakaszokon, míg másodfokú a három tiszai szakaszon, a Kadarcs-Karácsonyfokin, a Kösely két szakaszán, a Hamvas-Sárrétin, a Berettyó-felsőn és az Alsó-Nyírvíz-Kati-érin – közölte az MTI-vel Bara Sándor védelemvezető.

Az elmúlt csaknem két hét fagyos és csapadékmentes időjárása miatt a 380-390 négyzetkilométernyi elöntött terület nagysága nem változott jelentősen, a szivattyútelepeik naponta mintegy 4 millió köbméter vizet emeltek át befogadókba.

Békésben vasárnapra 598.1 négyzetkilométert öntött el a belvíz, ami egy négyzetkilométerrel haladja meg az 1999-es rekordot. A térségben 184.65 négyzetkilométer vetés, 243.25 négyzetkilométer szántó, valamint további rét és legelő, valamint egyéb művelés ághoz tartozó terület áll víz alatt - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vasárnap az MTI-vel.

Az igazgatóság tíz belvízvédelmi szakaszából továbbra is kettőben harmadfokú, hétben másodfokú, míg egyben elsőfokú a készültség.

A Körösökön egy nap alatt nem változott a riasztás szintje. Még mindig 22 kilométeren van érvényben másodfokú, és 124 kilométeren elsőfokú árvízvédelmi készültség. A meteorológiai előrejelzések szerint a következő napig a Körösök vízrendszerében jelentős mennyiségű csapadékra nem kell számítani.

Másodfokú a készültség az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság valamennyi belvízvédelmi öblözetében, így a Bodrogközben, a taktaközi, a hevesi és a dél-borsodi területeken is. Jelenleg 180 négyzetkilométernyi területet (18 ezer hektár) borít belvíz, de több száz négyzetkilométernyi (10 ezer hektár) föld a felszínig átnedvesedett. Egy héttel ezelőtt 170 négyzetkilométeren uralkodott a belvíz - közölte az igazgatóság árvízvédelmi osztályvezetője vasárnap az MTI-vel.

Az igazgatóság területén 18 szivattyútelep üzemel és emeli át a vizet a befogadó folyókba. Az átemelt víz mennyisége az elmúlt időszakban elérte a 2,4 millió köbmétert - ismertette a részleteket a szakember.

A hirtelen jött olvadás és az újra csapadékosra forduló időjárás miatt tovább romlott a belvízhelyzet az Alsó-Tisza vidékén, ahol az elöntött terület nagysága megközelíti a 800 négyzetkilométert - tájékoztatta a regionális vízügyi igazgatóság ügyeletvezetője vasárnap az MTI-t.

Az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Atikövizig) működési területén 797,5 négyzetkilométert borít belvíz, ebből 263 négyzetkilométer vetés, 238,5 pedig szántó - mondta Priváczkiné Hajdu Zsuzsanna ügyeletvezető.

Az Alsó-Tisza vidékén valamennyi vízgazdálkodási társulásnál másodfokú készültség mellett folyik a védekezés. Harminchat településen első- vagy másodfokú, Csanyteleken továbbra is harmadfokú helyi vízkárelhárítási készültség van érvényben - közölte a szakember.

A belvíz gyorsabb levezetése érdekében a 31 munkagéppel folyamatosan tisztítják a főcsatornákat. Harminc szivattyútelepen - másod- és harmadfokú készültség mellett - naponta 4,8 millió köbméter vizet emelnek át a főgyűjtőkbe. A védekezésben 217 fő vesz részt.