Itt az eredmény: kiderült a nők vagy a férfiak vezetnek veszélyesebben
Sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy a nők vagy a férfiak vezetnek veszélyesebben, most közelebb kerültünk a válaszhoz!
A Központi Statisztikai Hivatal minden évben közzétesz arra vonatkozóan adatokat, hogy az előző 12 hónapban hány személyi sérüléssel járó baleset volt a magyar utakon. A vezess.hu az ORFK-tól is kapott előzetes adatokat. Ezek alapján pedig kiderült, hogy a nők vagy a férfiak vezetnek veszélyesebben, illetve az is látszik, hogy az év mely szakában történik a legtöbb közlekedési baleset.
Kiderült, melyik nem vezet veszélyesebben
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2024-ben összesen 14 463 személyi sérüléses közlekedési balesetet okoztak emberi mulasztások Magyarország útjain – ez kis mértékű növekedést jelent a 2023-as 14 355 esettel szemben. Az adatokat az ORFK szolgáltatta.
A leggyakoribb baleseti ok már nem a gyorshajtás, hanem az elsőbbség meg nem adása, ami 5110 esethez vezetett. A „nem megfelelő sebesség megválasztása” – ideértve a relatív gyorshajtást is – csak a második helyre csúszott vissza, 3993 esettel. Ez jelentős változás a korábbi évekhez képest, amikor még a gyorshajtás vezette a listát.
A nemek szerinti bontásban is jelentős különbség mutatkozik:
- Férfiak: 10 260 baleset
- Nők: 3635 baleset
- Ismeretlen/nincs adat: 568
Bár nem áll rendelkezésre hivatalos adat a jogosítványok nemek szerinti megoszlásáról, szakértők szerint évtizedek óta közel azonos a nők és férfiak aránya a jogosítvánnyal rendelkezők között. Ennek fényében a férfiak majdnem háromszor annyi balesetet okoztak 2024-ben, mint a nők.
Dr. Holló Péter, a Közlekedéstudományi Intézet professzora szerint a nők óvatosabbak, szabálytisztelőbbek és figyelmesebbek, míg a férfiak gyakran gyorsabb, kockázatosabb közlekedési stílust követnek. Kutatásai megerősítik: a nők kisebb baleseti kockázatot jelentenek az utakon.
„A kutatási eredmények egyértelműen mutatják, hogy az autót vezető nők kisebb baleseti kockázatot jelentenek az utakon a férfiaknál. Ez valószínűleg azzal az általános vélekedéssel magyarázható, hogy a nők szabálytisztelőbbek, óvatosabbak, nagyobb figyelmet fordítanak a közlekedőpartnereikre. Persze egyesek személyes tapasztalata ellentmondhat ennek. A férfiak számára sokszor idegesítően lassúnak tűnnek a nők, azonban a férfiakénál magasabb szintű női toleranciát igazolnak a baleseti adatok. Ezért különösen jó lenne, ha férfitársaink nem próbálnák gyorsabb vezetésre ösztönözni feleségeiket, barátnőiket, és főleg nem kritizálnák őket vezetés közben”
– írta a Magyar Tudományos Akadémia doktora a Közlekedésbiztonság című szaklapba.
Mikor történik a legtöbb baleset?
A balesetek időbeni megoszlása is figyelemre méltó:
- Legveszélyesebb hónapok: július (1492 baleset), augusztus (1475), május (1405)
- Legbiztonságosabb hónapok: február (904), január (986), március (1066)
- Legveszélyesebb nap: péntek (2324 baleset)
- Legbiztonságosabb nap: vasárnap (1658 baleset)
A statisztikák szerint tehát a nyári hónapok és a péntekek a legkritikusabbak – főként a megnövekedett forgalom, szabadságolások és utazások miatt.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)