Nem merte mutatni a közmédia a kormányellenes tüntetést

Noha először megemlékezést és nagygyűlést tervezett a Fidesz, az ünnepet végül Orbán Brüsszelben, Schmitt Bécsben, Kövér pedig Brazíliában töltötte. Megtartotta viszont tervezett kormányellenes tüntetését az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért nevű civil csoport, saját becslésük szerint százezren kiáltották Orbánéknak: "Nem tetszik, nem tetszik, nem tetszik a rendszer!" A rendezvényen őrizetbe vettek egy újságírót, aki héber nyelvű, holokauszt-tagadó táblát tartott a kezében, a tüntetés végén pedig arcukat eltakaró fiatalok érkeztek árpádsávos zászlókkal. A Corvin közben azért tüntettek egy jót a hungaristák. Ezeket leszámítva azonban békésen zajlott idén október 23.

2011. október 24., 10:29

Az elmúlt hetekben sorra folytak az egyeztetések a Fidesz és az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért között, ugyanis két közeli helyszínre szervezték október 23-i eseményeiket: a kormánypárt a nagygyűlést az Astorián, az EMS pedig a kormányellenes tüntetést a Szabad sajtó útján szerette volna megtartani. A két rendezvény közelsége miatt a rendőrség nem engedélyezte mindkettőt az eredetileg eltervezett formában, így végül az EMS október 12-én közölte: „Okos enged: mindannyiunk biztonsága érdekében korábbra, 3 órára került az október 23-i civil tüntetés időpontja.” A miniszterelnök szóvivője néhány nappal később, október 17-én, hétfőn bejelentette, a tervezett pártrendezvény elmarad, hiszen Orbán Viktornak „mindig ott kell lennie, ahol az országnak a leginkább szüksége van rá, az ország szempontjából legfontosabb döntések pedig Brüsszelben fognak megszületni”.

Orbán szerint ő Brüsszelben tett Magyarországért

Az MSZP szóvivője, Török Zsolt és Sass Szabolcs, a Societas - Baloldali Ifjúsági Mozgalom elnöke krétával rajzolta fel „Orbán Viktor hűlt helyét” az Astoriánál, a Fidesz korábbi nagygyűléseinek helyszínén - írja az MTI. A politikusok szerint a miniszterelnöknek október 23-án illene Magyarországon lennie, ehelyett azonban a brüsszeli EU-csúcsra utazott, holott korábban ő maga fogalmazott úgy: Brüsszel nem Moszkva. „Akkor viszont nem illik füttyentésekre odaszaladni” - tették hozzá az MSZP-sek. Török szerint a közjogi méltóságok azért nem jelentek meg semmilyen nyilvános eseményen, mert lelkiismeret-furdalásuk van, amiért a szabadság ünnepén „nem éppen a szabadságot, hanem a szabadság korlátozását sikerült megteremteniük". A Societas elnöke szerint Orbán azért nincs Magyarországon, mert "nem tudna mit mondani az őt éltető tömegnek, ha egyáltalán ma még élteti őt ugyanazon tömeg.”

Noha Orbán azt nyilatkozta, fontos döntések megszületését várja a vasárnaptól a csúcson, végül nem jött be a számítása: nem hogy fontosat, de semmilyen döntést nem jelentettek be az európai uniós intézmények vezetői az euróövezeti országok állam- és kormányfőinek találkozóját követően. Orbán egyébként a csúcsot követő brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, „a nemzeti ünnep miatt Magyarország számára szerencsétlen volt a mostani EU-csúcstalálkozó időzítése”. Úgy vélte ugyanakkor, hazánk még nincs abban a helyzetben hogy meghatározza az európai politika menetrendjét és naptárát, ezért kénytelen volt alkalmazkodni az időponthoz, és együtt kell élnie azzal az - „egyébként nem helyes és remélhetően többet meg nem ismétlődő” - helyzettel, hogy a miniszterelnök a nemzeti ünnepen nem tartózkodik Magyarországon. Orbán szerint a magyar polgárok megértették, hogy fontos döntés ma leginkább Brüsszelben születhet, és az ország felelős vezetőinek ott kell lenniük, ahol az ilyen döntéseket befolyásolni lehet.

A döntés végül egy az egyben elmarad, nem így a kormányellenes tüntetés.

Csak a szokásos: a kamerák nem mutatnak élőképet, a közmédia nem tudósít

A szemerkélő eső ellenére is sok tízezer - az

EMS saját becsléseiszerint százezer ember - sorakozott egészen az Astoriáig, a színpadot az Erzsébet híd pesti hídfőjénél állították fel. Ahogy arról az Indexis beszámolt, az UTV Közlekedési képinformációs portál kamerái érdekes módon már megint meghibásodhattak, ugyanis most sem lehetett élőképeket látni az Egymillióan a sajtószabadságért tüntetéséről. Ugyanez történt a szervezet első nagy tüntetésén, március 15-én is. Skultéti Péter, a szolgáltatást működtető cég vezetője azt mondta: senki nem támogatja őket, így pénzhiány miatt nem működnek a kameráik épp a Szabad sajtó úton. A kamerákat ugyanakkor megjavították volna, ha a közszolgálati tévé igényt tart az október 23-i képeikre. Skultéti elmondása szerint négy éve próbálják meggyőzni a döntéshozókat a fővárosban, hogy ők közsszolgálati feladatot látnak el, de máig nem sikerült ehhez támogatást szerezniük. A márciusi tüntetés után azt állították a közlekedési képinformációs portál honlapján, hogy az UTV kamerái pusztán technikai okokból nem mutatták a tüntetés képeit. Ugyanerre hivatkoztak a vasárnapi, nagyságrendekkel nagyon tüntetés nemközvetítése után is.

A Szabad sajtó úton található kamerák egy ismeretlen dátumú, éjszakai képsort adtak délután, ugyanakkor a többi kereszteződésről élőképeket lehetett látni.

Történt más is: érdekes módon este hatig egyetlen sor sem jelent meg a kormányellenes tüntetésről a közszolgálati médiumok híreit egyesítő hirado.hu portálon. Háromnegyed négykor a legfrissebb hír a 7,3 erősségű földrengés volt Kelet-Törökországban, egy órával később pedig ez: Cápariadó az ausztrál partoknál.

(Az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért tüntetéséről

ittolvashatja részletes beszámolónkat.)

Azért volt egy kis ünnepi holokauszt-tagadás, és hungarista megemlékezés is

Az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért kormányellenes tüntetése nagyjából rendben lezajlott, ugyanakkor történtek kisebb atrocitások is a rendezvényen. A rendőrség először igazoltatott, majd előállított egy férfit, aki egy héber nyelvű, holokaszt-tagadó feliratot tartalmazó táblát tartott a kezében, majd szóváltásba keveredett egy ötödik kerületi önkormányzati képviselővel.

Az Index információi szerint a férfi a Bombahir internetes újság munkatársa, N. György volt - ez a portál készített amúgy tavaly Budaházi Györggyel börtöninterjút.

A tüntetés végén maroknyi, arcukat sállal eltakaró fiatal jelent meg a Szabad sajtóútján, vélhetően a balhé kedvéért. Az esetről a

hvg.huvideófelvételt is készített.

Az

Indexpedig képeket közölt a Corvin közben tartott hungarista megemlékezésről, a fotókon szintén hasonlóan öltözött, eltakart arcú emberek láthatóak. Ugyanezen a helyszínen délelőtt 10-kor amúgy 1956 cigány hőseire emlékeztek: Szabó Ilonka 17 évesen agyonlőtt forradalmár cigánylány emléktáblája előtt Orsós Júlia történész doktorandusz, Gulyás Erzsébet építész, Molnár Rozália pesterzsébeti lakos, valamint a budapesti roma gyülekezet lelkésze mondott beszédet.