Kiderült, iható-e a csapvíz
Mostantól vizsgálni kell van-e béta-ösztradiol és a nonilfenol a vízben.
A Magyarországon szolgáltatott ivóvíz kiválóan megfelel az uniós előírásoknak és jogszabályoknak – közölte a Magyar Víziközmű Szövetség csütörtökön az MTI-vel arra reagálva, hogy ezentúl az Európai Unióban a vízellátási lánc egésze mentén szorosabban nyomon kell követni, jelen van-e az ivóvízben a béta-ösztradiol és a nonilfenol, két olyan vegyület, amely zavarja a hormonháztartás működését.
A víziközmű szövetség a közleményben kiemelte: a felülvizsgált direktíva célja az ivóvízbe vetett bizalom növelése. A szövetség felhívta a figyelmet arra is, hogy az Európai Bizottság döntésében megjelölt béta-ösztradiol és nonilfenol vizsgálati követelménye az ivóvíz felülvizsgálatakor merült fel. Vagyis a döntés nem a szolgáltatott ivóvízben megjelent szennyezésre reagál, hanem az elővigyázatosság elve alapján azért szükséges, hogy az anyagok esetleges megjelenésekor azonnal reagálhassanak a víziközmű szolgáltatók.
Mérésekkel alátámasztott és megerősített tény az, hogy a Magyarországon szolgáltatott ivóvíz kiválóan megfelel az európai uniós előírásoknak és jogszabályoknak
– szögezte le a szövetség.
„A direktíva és az azt követő magyar jogszabályok alapján a víziközmű szolgáltatók kockázat alapú vizsgálatot folytatnak. A kitermelési ponttól egészen a fogyasztóig – a szolgáltatói láncon keresztül – folyamatosan monitoringozzák, napi szinten ellenőrzik az általuk szolgáltatott, hálózatba bocsátott ivóvizet – a direktívában megjelölt komponensekre – és amint bármi problémát tapasztalnak, azonnal tudnak korrigálni és intézkedni”
– olvasható a közleményben.
„Mindemellett a hatóság is „folyamatosan kontrollálja a csapvíz minőségét a fentieken felül is; tehát nem véletlenül emlegetjük hazánkban a legszigorúbban ellenőrzött élelmiszerként a csapvizet”
– fogalmazott a szövetség.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pexels)