Nem is létezik az egyik milliárdos MNB-alapítvány?
A 168 Óra arról, hogy az MNB nem tudja, mire költik majd az idén létrehozott, 200 milliárd forinttal támogatott alapítványai a kapott pénzt. A HVG nemrég közölte: az ötből az egyik alapítvány költségvetését még 10 milliárd forinttal megnövelte az alapító. Ráadásul az öt alapítványból egynek nincs nyoma a civilszervezetek bírósági jegyzékében.
A 168 Óra korábban azt szerette volna megtudni a jegybanktól, mennyi pénzt kapnak az alapítványoknál tisztséget vállalók, akik közül több közalkalmazott (pl. nagykövet is) van. Az MNB akkor egy közleményben jelentette ki, az alapítványoknál tisztséget vállaló saját alkalmazottai nem veszik fel a munkájukért járó pénzt, hanem jótékony célra ajánlják fel.
Arra a kérdésünkre, hogy a többi MNB-s alapítványi tisztségviselő mennyi díjat kap, azt a választ adták, hogy az alapítványi törvény szerint az alapítónak semmi köze az általa létrehozott szervezetek költéseihez.
Mi továbbra is kíváncsiak voltunk, a hatalmas összegből (a teljes felsőoktatás éves költségvetésének megfelelő 200 milliárd forint) mire költenek majd. Az egyik alapítványt azonban (az MNB-székházba bejegyzett Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány), melyre a HVG információi szerint 22 milliárd forintot szánt az alapító jegybank, sehogy nem találtuk a civilszervezetek bírósági adatbázisában. Telefonon elértük viszont Réfy Imrét, aki az MNB alapítványai közül kettőnek is kuratóriumi tagja (a Pallas Athéné Domus Animae-nek és a Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítványnak). Kérdéseinkre ő sem válaszolt, hanem Matolcsy Györgyhöz irányított bennünket. Igaz, arra utalt, miért is hiányozhatnak az ötödik alapítvány adatai a bírósági adatbázisból: ez a szervezet ugyanis – tájékoztatott – egyelőre még „alakulóban van”. Vagyis nincs bejegyezve.