Negyvenkilenc költségvetési szervet szüntet meg a kormány
Kedden megszületett a kormány végleges döntése arról, hogy megszüntetnek negyvenkilenc költségvetési szervet – tudta meg az Origó. Lázár János januárban gyakorlatilag tarvágással fenyegette meg az államapparátust: akkor még hetvenhárom háttérintézmény, központi és kormányhivatal megszüntetését, illetve átalakítását lebegtették meg a bürokráciacsökkentés jegyében.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter
január 21-én jelentette be, hogy a hetvenhárom intézményt megszüntetik vagy átalakítják (beolvasztják az adott terület minisztériumába).Akkor azt közölték, hogy február 10-én születik végleges döntés a „halállistán” szereplő intézmények sorsáról. A tárgyalások azonban a jelek szerint elhúzódtak, a Miniszterelnökségnek nem sikerült az akaratát teljes mértékben érvényesítenie. Ez nem is csoda, tekintve, hogy az első kiszivárgott listán olyan, az államapparátus neuralgikus pontjait képező intézmények is szerepeltek, mint:
- Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal,
- Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala,
- Országos Egészségbiztosítási Pénztár,
- Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság,
- Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság,
- Országos Meteorológiai Szolgálat.
Utóbbi beolvasztása már csak azért sem lehetséges, mert nemzetközi egyezményekben garantáltuk a létét: a paksi atomerőmű és a ferihegyi repülőtér működtetéséhez kötelező önálló meteorológiai szolgálatot kell fenntartanunk.
Az Origó szerintaz elhúzódó minisztériumi egyeztetések vesztese egyértelműen Balog Zoltán és Fazekas Sándor lett, mivel az általuk felügyelt területeken lesz a legtöbb bezárás. Huszonnégy intézmény viszont túléli a „bürokráciacsökkentést”. Nagyobb elbocsájtás (elsőként ötvenezer, később hatezer fős elbocsájtásról beszéltek) valószínűleg nem várható, de a most nyugdíjazott kollégák státusát már nem töltik be újakkal. A részletekről csütörtökön ad bővebb tájékoztatást a kormány.