Negyedmilliárdot fizettetnek vissza a szabálytalanul közfoglalkoztatókkal
Harminc közfoglalkoztató esetében tártak fel súlyos szerződésszegést, itt a szabálytalanul felhasznált támogatást részben vagy egészben vissza kell fizetni, hat közfoglalkoztatóra pedig rendbírságot szabtak ki. Tizenkét esetben olyan súlyos visszaélés történt, hogy a hatóságok feljelentést tettek egyebek között sikkasztás és költségvetési csalás gyanúja miatt – derül ki a Belügyminisztérium beszámolójából, amelyet a Magyar Nemzet idéz.
Fotó: Riskó Gáspár
A legtöbb szabálytalanságot a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közfoglalkoztatók követték el, nekik kell a teljes összeg több mint felét, 144,9 milliót visszafizetniük. A második legnagyobb visszafizetési kötelezettség Bács-Kiskun megyét terheli, ott 35 millió forintot használtak fel szabálytalanul. Nyolc megyében – például Tolna, Győr-Moson-Sopron, Vas vagy Csongrád – nem történt jelentős szabályszegés.
A BM szerint a visszafizetési folyamat lassúsága mögött általában a még folyamatban lévő hatósági eljárás áll, és az is gyakori, hogy a szerződést szegő közfoglalkoztató (leggyakrabban települési önkormányzat) részletfizetést kér. Az sem ritka, hogy a település nem tud miből fizetni.
A beszámolóban néhány konkrét példát is hoztak a súlyos szabálytalanságokra. Előfordult például olyan eset, hogy miközben papíron az önkormányzat egyik paprikaültetvényén kellett volna dolgozniuk a közmunkásoknak, az ellenőrök egy, az önkormányzattal szerződéses jogviszonyban álló vállalkozó földjén találták őket. Egy másik településen kilenc közmunkást az egyik helyi egyéni vállalkozó által üzemeltetett konyhán találtak, ahol kisegítői feladatokat láttak el, holott az állam által fizetett bér fejében az önkormányzatnak kellett volna munkát végezniük.
Előfordult, hogy a helyi önkormányzati bérlakásokat kellett volna felújítani, ám a munkálatokat meg sem kezdték, helyette kerti lugast építettek és térköveztek, illetve a szociális szövetkezet épületének felújításán dolgoztak – írja a lap.