„Nagyon drága a Tóni” – Lehet-e hinni Portiknak a Rogán-ügyben?
„Nagyon drága a Tóni.” Legalábbis erről panaszkodott Portik Tamás állítása szerint Pápa Marianne, a bűnöző egykori élettársa, mert túl sok pénzt kért volna Rogán Antal a belvárosi ingatlanok áron aluli továbbpasszolásáért. Portik a múlt héten a bíróság előtt ismertette az ingatlanbiznisz szisztémáját, zacskóban vitt kenőpénzzel, kamu értékbecsléssel – mindezt a Rogán–Habony-érdekkör utasításai alapján. A modell kísértetiesen emlékeztet a fővárosi éjszakát uraló Vizoviczki László elleni lehallgatási jegyzőkönyvekben elmondott rendszerre. De lehet-e hinni a Prisztás-gyilkosságért tizenegy év börtönre ítélt bűnözőnek?
– Tóni nincs is itt? – nézett körbe a Fővárosi Törvényszék tárgyalótermében Portik Tamás. Még lábujjhegyre is állt, hogy átlásson a fölé tornyosuló maszkos, géppisztolyos kommandósok felett, de Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke nem ült ott a hallgatóság padsoraiban.
Ügyvédeivel azt üzente, halaszthatatlan közfeladatokat lát el, Münchenben van, interjút ad a Bildnek, német újságírókkal beszélget. A bírónak ez nem volt elég, hivatalos igazolást kért. Nem csoda, hiszen Rogán néhány napja még homárt evett egy méregdrága bordeaux-i vendéglőben a foci-Eb-re látogató kormánytagok társaságában. De az egyik közösségi oldalon láthattuk feleségének, Rogán Cecíliának a képét is: a bajnokság kabalafigurájával, Szuper Viktorral fotózkodott egy francia futballstadion előtt.
Rogán jogi képviselői a meghallgatás elhalasztását kérték, mivel szerintük Rogán szeretne megjelenni, amikor a Prisztás-gyilkosságért tizenegy évre leültetett, a kilencvenes évek olajszőkítési botrányaiból ismert Portik tanúskodik a bíróságon.
Az eljárást a fideszes politikus indította, a perben egymillió forintos sérelmi díjat kért Juhász Pétertől, mivel az Együtt politikusa bűnözőnek titulálta, mert szerinte Portikkal is üzletelt. Erre Juhász beidéztette a kilencvenes évek maffiaügyeivel összefüggésbe hozott Portikot.
Vajon Rogán valóban a tanú szemébe akar nézni? Igyekezetét némileg megkérdőjelezi, hogy a tárgyaláson kiderült: több mint fél éve tudta, Portikot meghallgatják, az egyeztetéseken megjelölte, mely pénteki napokon tudná szabaddá tenni magát, s a bíró ezek közül választott tárgyalási időpontot. Ám utóbb ügyvédei nehezményezték, hogy a bírónő a közösen megbeszélt péntekek közül miért választott egyedül, miért nem egyeztettek még. Ezt már a bíró sem bírta cérnával:
– Miért kellett volna még egyeztetnem?
Rogán, egyelőre úgy tűnik, saját csapdájába esett. Portik, akinek már nincs vesztenivalója, órákon keresztül készségesen adott tájékoztatást Rogán és csapata állítólagos üzleti ügyeiről. Bekövetkezett az, amitől a kabinetfőnök leginkább félhetett: ismét bűnözőkkel való állítólagos kapcsolata került szóba. Ismét, mert nemrégiben a 444.hu közölt hosszú
írástarról, hogy a pesti éjszaka urának tartott Vizoviczki Lászlóhoz köthető cégeknek a belvárosi önkormányzat többször – még Rogán Antal polgármestersége idején is – kedvezményesen, áron alul adott el ingatlanokat. A titkosszolgálat által készített lehallgatások szerint Vizoviczki emberei Rogán Antalról úgy beszéltek, mint aki cégeik érdekeit támogatja, és tudják: ha a jegyző esetleg ellenük is fordul, a fideszes polgármester biztosan megbünteti majd. A bűnügyi eljárás persze nem érintette Rogánt.Portik vallomásában azt állította, élettársa, Pápa Marianne megbízásából tízmillió forintnyi eurót vitt a Centrál kávézó melletti egyik utcába, a belvárosi Fidesz-pártirodába, személyesen Rogán Antalnak, aki akkor az V. kerület polgármestere volt. A zacskóban érkező pénzt Rogán a Károly körút 26. szám alatti önkormányzati helyiség ügyintézéséért kapta. Pápa Marianne, Portik élettársa – ezt a viszonyt az asszony cáfolja – 2011-ben 52,5 millióért kedvezményesen jutott hozzá a 212 négyzetméteres Károly körúti önkormányzati ingatlanhoz, amelyet végül dupla áron adott tovább.
Portik állítása szerint ebben az ügyletben segített volna Rogán. Jó pénzért. Merthogy utóbb, Portik visszaemlékezése szerint, drágállották a tarifát. „Árpi megjegyezte, hogy kevesebb pénzt kapunk, mint amennyit kellett volna. Szeretném jelezni, hogy nem tudom, hogy a Tóni nehezményezte ezt, vagy magánjellegű véleménye volt az Árpinak, de arra nagyon emlékszem, hogy a Marianne mondta, hogy így is nagyon drága a Tóni.”
Portik szerint a szisztéma nem bonyolult: a leendő tulajdonosok egy A4-es lapon elférő listáról kiválasztják és bérbe veszik a kiszemelt ingatlant, a Rogán és Habony által hozott értékbecslő a piaci ár alatti értéket állapít meg, aztán rövid idő múlva az ingatlant a bérlő kedvezményesen megvásárolja, majd szintén rapid módon dupla vagy még magasabb áron értékesíti.
Legalábbis ezt mondja a rabruhában, bilincsben elővezetett borostás férfi. Portik zsíros hajjal, színpadiasan beszélt Andyről (Andy Vajna), illetve Árpiról (Habony Árpád). Állítása szerint bejáratos volt a köreikbe, hiszen Habony nagynénje, Pápa Marianne volt az élettársa, aki a jelenlétében többször beszélt üzleti ügyeikről. Amikor Rogán ügyvédei a szavahihetőségét igyekeztek megkérdőjelezni, felháborodott. Feltűnően sokszor használta „a tisztességhez hozzátartozik” kifejezést.
Összecseng tehát a két bűnözői kör állítása. Persze nem kizárt, hogy Portik olvasta az említett, Vizoviczkiről szóló cikket. Ennek ellentmond, hogy a Fővárosi Törvényszéken azt mondta, teljesen elvágták a külvilágtól, a börtönben csak meghatározott tévécsatornákat nézhetne, de ő nem él a lehetőséggel.
A Vizoviczki-történetben nem szerepel az a Portik által említett, A4-es lapon elférő lista, amin a tanú szerint az áron alul elpasszolható önkormányzati ingatlanok szerepeltek. De a szisztéma azonosnak tűnik. Ami tény: a belvárosi szabályok szerint az ingatlanok bérlői kedvezményesen vehetik meg a bérleményüket még akkor is, ha csak néhány hónapja bérlik őket. Ez a rendszer más önkormányzatnál is működik, de sok helyütt többéves bérleti viszonyhoz kötik a kedvezményes vásárlás lehetőségét.
Vajon lehet-e hinni Portiknak? Rogán jogi képviselői szerint nem, hiszen az ellene indított perben is az ártatlanságát hangsúlyozta, mégis elítélték. (Ügyvédje tanácsára egyébként Rogán Antal feljelenti Portik Tamást hamis tanúzásért.)
A politika nem először foglalkozik Portik Tamás nevével: néhány éve egy parlamenti albizottság is vizsgálta, hogy a szocialista kormány idején egy hangfelvétel szerint Portik felajánlotta segítségét a titkosszolgálat akkori fejének, Laborc Sándornak.
Ezt a találkozót Rogán ügyvédei is felhasználták a perben, a beszélgetés leiratából felolvastak egy részt, amelyben Portik baloldali elkötelezettségéről beszélt, és arról, hogy ő csak baloldaliaknak vitt pénzt, jobboldali politikusoknak nem. Jelezte, segít, ha kompromittálni kell jobbos potentátokat.
Nem könnyíti meg a tisztánlátást a Rogán család vagyongyarapodása, életvitele sem. A fideszes politikus két évvel ezelőtt többször is belegabalyodott abba, hány négyzetméteres is Pasa parki lakása: most már tartja magát ahhoz, hogy a lakás 185 négyzetméteres, és tartozik hozzá negyven négyzetméternyi teremgarázs. Örökölt egy balatonlellei villát meg szülőfalujában, Szakonyfaluban ingatlanokat, s több tíz milliós tartozása van. Időközben kiderült, Rogán feleségének is van egy felerészben tulajdonolt lakása az előkelő Pasa parkban. Az ingatlan másik fele a belvárosi alpolgármester feleségének nevén van. Emellett Rogán elegáns, drága ruhái, csináltatott ingjei, több százezret érő, azóta eljótékonykodott hátizsákja, kaliforniai nászútja, provence-i nyaralása miatt kerül időről időre reflektorfénybe. Több esetben óvatlanul maga számol be luxus életviteléről, például szállodában elköltött családi reggelikről.
„Nem jön ki a matek! Honnan van a pénz?” – néhány éve ezzel a szöveggel támadták az ellenzék politikusai, Rogán viszont jelezte, tisztességesen él, lakásvásárlása törvényes volt, arra nagy hitelt vett fel.
Rogán jogi képviselői úgy igyekeznek hárítani Portik vádjait, hogy beidéztetnék Felhősi Lászlót, a TEK egyik vezetőjét (ő vezette a bűnözőt elfogó csapatot), illetve Bolcsik Zoltánt, a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgatóját, aki titkos adatgyűjtést folytatott a tanú ellen. Rogán ügyvédei szerint ők tudhatják, hogy Pápai Marianne nem volt Portik élettársa. Bár ez az ügy szempontjából jelentéktelen részlet, ha kiderül, hogy a kapcsolat nem létező, kis kommunikációs kampány segítségével összedőlhet az egész vád.
Ezt a taktikát máskor is alkalmazták már a Fidesz megbízásából tevékenykedő ügyvédek. A leghíresebb eset Ószabó Attila és Vajda Éva a Fiúk a bányában című cikkének jogi semlegesítése volt. Az írás legkényesebb állítása az volt, hogy „a Fidesz jelenlegi vezetőinek anyagi jólétét a székházakból származó pénzek alapozták meg”. A kilencvenes évek elején az államtól pártszékház céljára kapott épületet eladták, az abból befolyt pénzt magáncégek között terítették szét. Az ügyvédek nem a cikk alapállítását cáfolták, hanem egyetlen részletet: a kedvezményezett cégek nem fideszesek voltak, ahogy az írásban szerepelt, hanem Fidesz-közeliek.
Akkor bejött a stratégia, a lényegi kérdés nem került szóba. Ami ez esetben sem az, hogy kapott-e pénzt zacskóban Rogán Antal – e kalandos történet kapcsán az ügyre rálátó forrásaink azt mondják: ez nem így megy –, hanem az, hogy az ingatlanrendszer valóban így működött-e az V. kerületben, ahogy ezt egyre többen állítják.