MSZP: Orbán hazudott, nélkülük nincs Jobbik

„Aki a Jobbikot támogatja, ne lepődjön meg, Orbán Viktort fogja a hatalomban tartani. Ha ugyanis a Fidesz kormányzásának folytatása 2014-ben azon múlik, hogy összeáll-e a Jobbikkal, akkor azt megteszi. Ettől pedig az Isten mentsen meg mindenkit" – jelentette ki Nyakó István országgyűlési képviselő szerdán Miskolcon az beszámolója szerint.

2012. július 4., 13:51

A szocialista politikus szerint az, ami a borsodi megyeházán az elmúlt héten történt, vagyis, hogy a fideszes képviselők a Jobbik kedvéért leszállították a frakcióalakításhoz szükséges képviselői létszámot, a majdani közös kormányzás lehetőségét készítik elő. Szerinte ugyanez zajlik országos szinten is. Nyakó István hangsúlyozta: az a Fidesz, amelyik az Országgyűlésben nem engedi a Demokratikus Koalíció frakciójának megalakítását, a megye „parlamentjében" egy másik pártnak, „egy önmagát nem demokratikus pártnak nevező, szélsőjobboldali, fasiszta erőnek" ehhez viszont segédkezet nyújt. Tettüknek szerinte az az oka, hogy a Fideszt hosszú távú célok vezérlik: tudják, ha 2014-ben megszorulnak, akkor a jelenlegi parlamenti pártok közül csak a Jobbik támogatására számíthatnak. Életben kell tehát őket tartani.

Az eljárás – mondta az ÉszakOnline érdeklődésére Nyakó István – különösen annak a válaszlevélnek az ismeretében felháborító, melyet Orbán Viktor az Egyesült Államok kongresszusa ötven tagjának írt. Mint ismert, levelében a miniszterelnök kifejti: az általa vezetett politikai közösség, amely kereszténydemokrata alapokon áll, évtizedek óta harcol a szabadságért és az emberi méltóság tiszteletéért. Szerinte itthon mindent megtesznek a jó ügy érdekében, ellentétben az amerikaiakkal, akik viszont nem segítenek megszüntetni az Egyesült Államokból támogatott magyarországi antiszemita provokációkat. „Orbán Viktor már megint nem mondott igazat, hiszen a borsodi példa is bizonyítja: ha az érdekük úgy kívánja, minden lehetséges eszközzel igyekeznek segíteni a magyar parlament egyetlen antiszemita pártját a talpon maradásban" – jelentette ki Nyakó István.

Az üggyel kapcsolatban megtartott miskolci sajtótájékoztatón Lukács András, a megyei közgyűlés szocialista frakciójának vezetője arról beszélt, hogy Borsodban a Fidesz és a Jobbik együttműködése nem új keletű, a megyei közgyűlés szervezeti és működési szabályzatának (szmsz) múlt heti módosítása – mint fogalmazott – „egy többfelvonásos színjáték csúcspontja volt". Elmondta: az elmúlt bő másfél évben a Jobbik olyan jelentős előterjesztéseket szavazott meg, mint például költségvetési rendelet, vagy a zárszámadás. Ilyesmit ellenzéki pártok nem szoktak támogatni, a Jobbik mégis megtette. Az önmagát ellenzékinek beállító párt támogatta 2012 elején az szmsz akkori módosítását is: hogyne támogatta volna, hiszen a Fidesz jóvoltából a három éppen akkor alakuló új bizottság egyikének elnöki tisztét éppen ők kapták meg (a másik két bizottság elnöke fideszes lett), olyan tisztséget, amely külön díjazással jár.

Legutóbb az történt, hogy a májusi közgyűlés előtt 2 nappal két jobbikos képviselő bejelentette, kilép a frakcióból. Annak létszáma így ötre csökkent, vagyis megszűnt, hiszen a 2010 végén elfogadott szmsz szerint a megyei közgyűlésben legkevesebb hat képviselővel működhet egy frakció. Korábban, jegyezte meg Lukács András, az 59 tagú megyei közgyűlés szmsz-e szerint 3 képviselő is elegendő volt a frakcióalapításhoz, ezt emelték meg 2010 októberében hatra, úgy, hogy közben a közgyűlés létszáma is lecsökkent 30-ra. Akkor a Fidesz és a Jobbik lépésének az lehetett a mozgatórugója – magyarázta Lukács András –, hogy azt várták, a hattagú MSZP-frakcióból valaki kilép, s így a szocialisták frakció nélkül maradnak a közgyűlésben. Számításuk nem jött be, sőt, a Jobbik a saját maga csapdájába esett bele.

Ekkor a Jobbik kérésére dr. Mengyi Roland országgyűlési képviselő, a megyei közgyűlés fideszes elnöke olyan javaslatot terjesztett elő és fogadtatott el a június 28-i közgyűlésen, amely legkevesebb 5 képviselőben határozta meg a frakcióalakítás résztvevőinek számát. A május óta nem létező, ám azóta is frakcióként viselkedő Jobbik ezzel megmenekült, működésüket törvényesítették.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.