Most mindannyian franciák vagyunk
A terrorizmus nem iszlám specialitás – nyilatkozza a 168 Óra holnap utcára kerülő számában Nádas Péter író, aki úgy véli: nem csoda, hogy a párizsi események után most mindenki tanácstalan, ha életében először nemcsak a globálisan működő kapitalizmus áldásaival, hanem a realitásával és a következményeivel is szembesül. „Én is tanácstalan vagyok. Mindenki tanácstalan” – teszi hozzá, leszögezve ugyanakkor: a szolidaritásban nem lehet válogatni, az Európai Unió irányadó elve a közös teherviselés.
Nádas nem gondolja, hogy innentől kezdve „egy valóban új Európa” jönne létre, hiszen „a nagy rendszerek nem olyan változékonyak, pozitív és negatív tulajdonságaikkal együtt igen stabilak”.
Ezzel szemben Gábor György vallásfilozófus úgy érzi: Európa illiberális lehet. – Ez a gondolkodás igencsak elterjedhet – nyilatkozta a 168 Órának.
– Paradoxon, hogy a párizsi merénylet után a Facebookot ellepték az Eiffel-torony sziluettjéből formázott békejelek. Pedig valójában a legembertelenebb terrorral szemben kell majd fellépni. Védekeznünk kell, nem békét hirdetni, hiszen a következő percben bármelyikünk gyereke fölrobbanhat egy pubban – mondta Gábor György.
Rostoványi Zsolt iszlámszakértő szerint nem a menekülők jelentenek valódi veszélyt, Anthony Glees, a Buckingham Egyetem biztonságpolitikai és hírszerzési tanulmányok központjának igazgatója pedig úgy véli: Merkel kancellár politikai pozíciója tarthatatlanná válik, ha bebizonyosodik, hogy valaki, akit esetleg minden regisztráció nélkül fogadtak Németországban, tagja egy dzsihadista csoportnak. Másképp látja ezt Nádas Péter: a világhírű magyar író szerint népvándorlások elől nem lehet lezárni a határokat, s Merkel kancellár részéről egyfajta bölcsességként is fölfogható, hogy tudja ezt.
Interjúk, elemzések, hátterek – keresse a 168 Óra holnap megjelenő számát!