Milliók Stockholm-szindrómában
Új arc, az MSZP frissen megválasztott alelnöke. Azt mondja, pártjának innovatív, kreatív, radikálisabb megoldásokat kell bevetnie, Budapesten pedig az eddiginél több intellektuális teljesítményre van szükség. Szövetségről és Pásztor Albertről is kérdezte KRUG EMÍLIA.
- Miért akart alelnök lenni? Támogatói szerint progresszív gondolkodású, de nem pártszónoktípus.
– Mindenki bátorságára, önbizalmára, cselekvésére szükség van ahhoz, hogy tovább tudjunk lépni. A tettvágy miatt vállaltam a posztot azon túl, hogy ha az embert sokan megkeresik és biztatják, akkor nem szabad ellépni.
– Tudható: megyei elnöke Mesterházy Attila szűkebb köréhez tartozott, a kongresszus előtt pedig sokaknak úgy tűnt, előre levajazták a posztokat, s önt is érte nyomás, inkább lépjen vissza.
– Igen, az MSZP-ben a kongresszusokon hagyományosan működnek klikkek, de én vagyok a jó példa: a küldöttek szakítottak ezzel, és inkább a személyekben lévő lehetőségeket, a teljesítményt díjazták.
– Ön a választmány elnökhelyettese, székesfehérvári elnök, aki összekapta a pártszervezetet, miután az MSZP-s támogatással polgármesterré avanzsáló Warvasovszky Tihamér 2010-ben inkább az ÁSZ-alelnökséget választotta Orbán Viktor kérésére.
– Tihamérnak sokat köszönhetek, Székesfehérváron ő indított el a politikai pályán, számomra is sajnálatos volt a döntése. Távozása után mélypontra került a fehérvári baloldal, amit sziszifuszi munkával sikerült talpra állítani.
– Ön korábban, befelé kritizálta az MSZP-t, mondván: túl megalkuvó, kompromisszumkész az Orbán-kormánnyal szemben. Milyen ellenzékiséget képzel el?
– Az orbánizmus célja az, hogy a plurális, alkotmányos demokráciában az ellenzék rendelkezésére álló intézményeket – amelyek révén építkezhetne és ellenőrizhetne – kiiktassa. Nincs olyan média, amely eljut minden választóhoz, a parlamentáris eszközök is erősen csorbultak. Ezért innovatív, kreatív, ha kell, radikálisabb megoldásokra van szükség.
– Például?
– Egyrészt az alternatív nyilvánosságban (az internet, az ingyenes, időszaki kiadványok világában) kell új utakat találnunk. Mert nem jutunk el ahhoz a többséghez, amely már a bőrén érzi, hogy Magyarország alulteljesít, miközben a rendelkezésre álló lehetőségek alapján sokkal jobban is élhetnének a jelenleginél. Honfitársaink milliói érzik magukat rosszul a saját hazájukban. Sokan elmennek Nyugatra, a maradók többsége pedig nem kap politikai ösztönzést a demokratikus részvételre. Leírták már, hogy a térdre kényszerült milliók egyfajta Stockholm-szindrómában szenvednek. Érzik a kiszolgáltatottságot, de a növekvő függés hamis biztonságérzete miatt kezdik elfogadni az agresszort, míg a lehetséges megmentőkkel szemben bizalmatlanok. Ezért kellenek radikálisabb eszközök, kell hangosabban megfújni a veszélyt jelző kürtöket. A következő négy évben utcai demonstrációkon kell megmutatnunk bátorságunkat, önbizalmunkat és hazaszeretetünket. A változtatni képes erőt.
– Úgy, hogy közben húszból tizenhat megyei elnök a posztján maradt?
– Szokták mondani, az MSZP olyan, mint egy nagy csuklós busz, ami nehezen fordul. De túl vagyunk a tavaszi csalódottságon, pozitív volt a kongresszus hangulata. Elkezdtük felépíteni a jövőt, műhelyek szerveződtek, és a párt igyekszik olyan új politikusokat találni, akikről a közvélemény elhiszi: a szavaikat tettek is követik majd.
– Azt a jó kongresszusi hangulatot sikerült remekül elrejteni. Inkább úgy tűnt: gyorsan lezavarják a személycseréket, nehogy nagyobb adok-kapok legyen, valami erőteljes üzenet. Van rosszabb, mint egy unalmas párt?
– A tisztújítás mindig zártkörű, az építkezéshez szükséges első lépéseket megtettük.
– De nincs új üzenet az önkormányzati kampány előtt.
– Az önkormányzati kampányban a helyi üzeneteket mindig a jelöltek közvetítik. Településeinken is radikális változásra van szükség, mert érték- és feladatzavaros városi vezetők működnek szerte az országban. A közszolgáltatások színvonalának megtartása, emelése helyett elképesztő feladatokra megy el a pénz. Székesfehérváron professzionális sporttámogatásra ebben a ciklusban több mint négymilliárdot költött a város, állami támogatásból kilenc és félmilliárdért foci-, hétmilliárdért jégkorongstadiont építünk, miközben a bölcsődei, óvodai igények nyolcvan százaléka kielégítetlen, az általános iskolai oktatás színvonala hanyatlik, éllovasból pedig sereghajtókká lettünk a közbiztonság területén.
– Említette a műhelyeket, ön a Deák Kör tagja. Mi a céljuk?
– Elérni, hogy az MSZP végre ne a szövetségeseivel, önmagával, még csak ne is a kormányzó párttal foglalkozzon, hanem az országgal. Az MSZP feladata a Magyarország előtt álló lehetőségek számbavétele, és ezek alapján a milliók számára elérhető, biztonságos, igazságos, jobb élet megmutatása. A Deák Kör szerint erről szól a feltétel nélküli alapjövedelem ügye, hiszen két, két és félmillió honfitársunknak adna új esélyt. Erről szól a nettó százezer forintos minimálbér is, amely csökkenti a dolgozói szegénységet. De a közbiztonság javítása is, azzal, hogy a romlást előidéző okokat kell megszüntetni, amihez elengedhetetlen a bölcsődei, óvodai ellátás színvonalának emelése, az oktatás versenyképességének javítása. Mert más eszközünk nincs az elszegényedés és a bűnözés növekedése ellen.
– És erről szól a Pásztor Albert-vita is.
– Igen, ebben csúcsosodik ki politikai közösségünk kettős feladata. Hiszen rövid távon kezelni kell a társadalmi együttélés nehézségeit, de emellett az okokat is, amihez újra mondom: jó bölcsőde, óvoda és színvonalas oktatás kell.
– Csakhogy Pásztor Albertnél e kettősség nem jelenik meg. Ő rendőr, aki azt mondja, nem hisz az integrációban, nem hangsúlyozza az oktatást.
– Ettől még a pártnak látnia kell a küldetés kettősségét, hiszen nemcsak Miskolcon, de például Székesfehérváron is hasonló cipőben járunk.
- Minek ad nagyobb esélyt: újra önállóan váltópárt lehet az MSZP, vagy ezentúl három, közel egyenlő súlyú szövetségesnek kell megtalálnia a közös hangot?
– Nem az a döntő kérdés ma, hogy együtt vagy önállóan, hanem az, mit ajánlunk az országnak. A következő négy évben ki fog alakulni a szövetségeseinkkel az együttműködés legjobb módja. Hiszen nincs köztünk hatalmas távolság, ezért őszre is jó helyi megállapodások születnek majd.
– Budapesten finoman szólva is döcög az együttműködés.
– Ez a fővárosi szocialisták kompetenciája. Túlzás volna, ha az egész helyhatósági kampányt az határozná meg, mi van Budapesten. Őszintén mondom, Székesfehérváron ez senkit nem érdekel.
– Mert itt kisebb az esélye a váltásnak. De sokak szemében Budapest, Szegedhez hasonlóan, bástya lehetne. Ehhez képest elcastingolják megint, beszélgetésünk napján épp Balázsovits Lajos neve forog. Erre alelnökként annyit mond: ez a fővárosiak ügye?
– Bízunk a fővárosiakban, hogy egy-két hét alatt tető alá hozzák a megállapodást. Annyit kértünk csak, végre Budapest lehetőségeiről, a tervekről is essen szó. A főváros a legnagyobb baloldali közösség otthona, ennek mégsem tudott motorja lenni az elmúlt években az MSZP. Alig lehetett hallani valamit arról, hogyan képzeli a baloldal e csodálatos világváros következő tíz évét, miközben ott a közönség, amely kíváncsi volna erre.
– Miért alakul így?
– Több, a fővárosra fókuszáló intellektuális teljesítményre lett volna szükség. A politikát mindenki hatalmas boszorkánykonyhának tartja, pedig nem az. Ha van egy értékazonos közösség – márpedig van –, akkor felépíthető egy terv a jövőre, amit nagy önbizalommal, lelkesedéssel lehet képviselni és támogatni. A politika ilyen egyszerű.
– Kissé naiv, nem?
– Nem. A nehézség az, amiről beszéltem: a demokratikus intézményrendszer kiiktatása miatt nem elég jó politikát csinálni, óriási intellektuális és szervezési-finanszírozási feladat az is, hogy azt eljuttassuk nyolcmillió választóhoz. Építkezni alulról lehet, de ha felül adott a jó politika, az alul is vonz, ledönti a falakat. 2008 óta vagyok itt pártelnök, s az utóbbi két évben, mióta megtaláltuk a hangunkat, többen csatlakoztak, mint előtte összesen. Ha van jó politika, akkor jönnek a támogatói is – nem utolsósorban azok, akik az építkezést finanszírozni tudják.