Miért pont a demográfiai sikerekről mondott volna igazat Orbán?

A miniszterelnök évértékelő beszédének hangsúlyos eleme volt az elmúlt évek javuló demográfiai trendje. Az értékelés szerint a termelékenységi mutató jelentősen nőtt az elmúlt években. Ez pedig, ahogy elmondta: a családtámogatási rendszernek köszönhető. Ennek kapcsán a Policy Agenda azt vizsgálta meg, hogy mit mutatnak a demográfiai adatok, tényleg van-e ok-okozati összefüggés az egyes lépések között.

2018. február 21., 12:44

Szerző:

A magyar társadalom öregszik, a lakosság átlagéletkora nő, és csökken a népességszám. A rendszerváltás idején 10 millió 374 ezer ember élt Magyarországon, 2008-ban, a gazdasági válság kezdetekor 10 millió 45 ezren, ma már csak 9 millió 798 ezren vagyunk. Nagyobb időtávban nézve, az átlagéletkor 36,1 év volt a rendszerváltás idején, aztán 2008-ban 39,4 év, míg 2016-ban már 41,9. Azaz majdnem 6 évet „öregedett” a társadalom. Ez a környező országokban mindenhol alacsonyabb – állapítja meg elemzésében a Policy Agenda.

Jelentős problémát okoz, hogy folyamatosan csökken a születendő gyermekek száma, ebből következően nincs elegendő utánpótlás a társadalmunk lélekszámának fenntartásához. A rendszerváltáshoz képest nagyjából 27 százalékkal kevesebb gyerek születik évente. Ez a folyamat pedig öngerjesztő módon járul hozzá a született gyerekek számának folyamatos, bár ingadozásokkal megfigyelhető csökkenéséhez.

Egy-egy kormány tevékenysége nehezen ítélhető meg az adott évben született gyermekek száma alapján. Ha ugyanis összehasonlítanánk a szocialista-liberális kormánykoalíció idejét az eddig eltelt hét évvel, akkor azt az eredményt kapnánk, hogy akkor éves átlagban 6 százalékkal több gyerek született. Ez azonban nem alkalmas mutató arra, hogy megítéljük bármelyik kormány demográfiára gyakorolt hatását.

E mögött az adat mögött valójában a 15-49 év közötti nők számának a csökkenése áll (sőt, az 1000 férfira jutó nők száma is minden évben kissé alacsonyabb). Ebben a tekintetben Magyarország majdnem a legrosszabbul áll, hiszen a 10 százalékos csökkenéssel csak Romániát előzi meg. Míg ott 17 százalékkal csökkent az ebben a korosztályban élők száma 1990-hez képest, addig Csehország (-7 százalék), Lengyelország (-4 százalék) és Szlovákia (0) előttünk áll.

Nem elvonatkoztatható probléma mindettől, hogy a nők várható életkora – Romániával együtt – nálunk a legalacsonyabb (79,21 év). Ez pedig az egészségügyi rendszer, a prevenció, a táplálkozás egyenes következménye.

Magyarország és a versenytársak demográfiai folyamatai

Forrás: Policy Agenda a KSH, Eurostat, ENSZ adatai alapján

Mire büszke a kormány?

A miniszterelnöki évértékelőben említett „örömteli demográfiai elem” a teljes termelékenységi mutató javulása volt. Orbán Viktor kiemelte, hogy ebben a mutatóban 1,23-ről 1,49-re „lépett előre” az ország. Ez a szám az élve született gyermekek számának az arányát fejezi ki a szülőképes korú (15-49 év közötti) nőkhöz viszonyítva. Való igaz, hogy 2011-ben nagyon alacsony szinten állt ez a szám, míg 2016-ban már jobb volt a helyzet. De sajnos a 2017-es adat újra csökkenést mutat.

A kormány által büszkén hangsúlyozott demográfiai mutató két adattól függ tehát. Ezek közül az adott évben született gyermekek száma még csökkent is ebben a kormányzati időszakban, az előző kormányzati ciklushoz viszonyítva. Az arányszám javulása éppen annak köszönhető, ami problémát is jelent egyben: azaz a 15-49 éves korosztályba tartozó nők számának a csökkenése.

Mire lehet számítani?

A népesség csökkenésének megállítására vagy legalább a fogyás lassítására két lehetőség van: a várható életkor emelése (jobb egészségügy, hatékonyabb megelőzés) és a születendő gyermekek számának emelkedése. Az Európai Unió (Eurostat), a Központi Statisztikai Hivatal, az ENSZ és a Világbank előrejelzései azt mutatják, hogy csökken az elkövetkező években a lakosság száma. A KSH által alkalmazott becslés szerint alapesetben ez 16%-os csökkenés is lehet 2040-re. Érdekesség, hogy mindezt úgy éri el az ország, hogy emelkedik a teljes termékenységi mutató, és eléri az 1,6-es értéket.

Nagyon nehéz megítélni, hogy egy kormány valóban tud-e bármilyen közpolitikai akcióval hatást gyakorolni a születendő gyermekek számára. A több éve meglévő családi adókedvezmény rendszere, a CSOK, illetve egyéb, a kisgyermekes anyákat támogató programok hatása nem mutatkozik meg az adatokban. Pontosabban: az adatok azt mutatják, kevesebb gyerek születik ebben a kormányzati időszakban, mint korábban.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Ha részletesebben megnézzük a számokat azt látjuk: 2011 és 2017 között 5,5 százalékkal csökkent a 18 év alattiak létszáma. Ha a háztartások jövedelme alapján nézzük a kategóriákat, akkor a kiskorúak fele a legalsó három decilisbe tartozó családoknál él. Ebben a körben több, mint 6 százalékkal csökkent a gyermekek száma 2010 óta. A középosztály (4-7. decilis) esetében minimális (0,2 százalékos) csökkenés figyelhető meg, míg a felső három decilisbe tartozók esetében 15 százalékkal kevesebb gyermek van 2017-ben, mint 2011-ben.

Az adatok alapján nem tűnik bizonyítottnak, hogy a kormányzat által kialakított családtámogatási rendszer megakadályozná a társadalom lélekszámának csökkenését, még a kormány által preferált középosztályban sincs több gyerek (bár a csökkenés mértéke ott a legkisebb). Még az sem változott, hogy a gyerekek fele a lakosság alsó három tizedében él.

Ugyanakkor az sem állítható, hogy a 2010 előtti kormányzás jobb lett volna ebből a szempontból. Bár több gyermek született akkor, mint 2010 után, de ez önmagában nem a kormány eredménye, hanem a a szülőképes korú nők akkor még magasabb létszámának köszönhető.