Minden harmadik fehérnemű súlyosan mérgező vegyületeket tartalmaz
Veszélyes, a hormonrendszert károsító vegyületeket mutattak ki az alsóneműkben. Minden harmadik fehérnemű tartalmazza a veszélyes vegyületeket, ami káros hatással van a nők és a férfiak egészségére is.
Veszélyes hormonkárosító biszfenol vegyületeket mutatott ki az alsóneműkben a Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben végzett tesztje – számol be róla a Dívány. A Tudatos Vásárlók 166 fehérnemű biszfenol tartalmát vizsgálták az osztrák VKI, a cseh Dtest és Arnika és a szlovén ZPS fogyasztói szervezetekkel közösen, egységes módszertan alapján, laboratóriumban. Kiderült, hogy minden harmadik bugyi anyaga tartalmaz mérgező anyagot, ráadásul minden tizedik az egészségre rendkívül káros mértékben.
A világmárkák fehérnemű kínálata sem biztonságos
A 166 tesztelt fehérneműből 100 kapható Magyarországon is. Az eredmények aggasztóak: a nőknek szánt termékek egyharmada tartalmazott mérgező biszfenolt.
A legmagasabb biszfenol-koncentráció egyetlen mintában 301 mg/kg volt, miközben az emberi egészség védelmére meghatározott maximális mennyiség 0,8 mg/kg, vagyis azt csaknem 400-szorosan meghaladta. De az összes minta 10 százaléka mutatott az engedélyezett határértéket bőven meghaladó mérgező anyagot, átlagosan 11 mg/kg biszfenolt.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete hangsúlyozza, hogy a biszfenolok olyan vegyi anyagok, amelyeket széles körben használnak többek között polikarbonát műanyagok és gyanták előállításához. A legismertebb és legelterjedtebb biszfenol a mai napig a biszfenol A, avagy a BPA.
A legrégebben használt és ezért legtöbbet vizsgált biszfenol A-ról már bizonyították, hogy a fő kockázata az, hogy
már egészen alacsony koncentrációban károsítja a hormonrendszert,
ami különösen terhes nők, magzatok és csecsemők számára jelent veszélyt. A hormonkárosító hatásnak azonban minden nemre és korosztályra nézve számos súlyos egészségügyi következménye van. Összefüggésbe hozták magzati rendellenességekkel, alacsony születési súllyal, valamint a csecsemők és gyermekek agyi és viselkedési rendellenességeivel. Felnőtteknél
a biszfenol A-t összefüggésbe hozták cukorbetegséggel, szívbetegségekkel, rákos megbetegedésekkel, elhízással, merevedési zavarokkal, valamint a vegyület bizonyíthatóan beavatkozik az immunrendszer működésébe is.
A biszfenol tehát hormonrendszeren keresztül befolyásolhatja a növekedést, a sejtregenerálódást, a magzati fejlődést, az energiaszintet, és olyan hormonális zavarokért felelős, mint a korai serdülés, az elhízás, emellett a fejlődő idegrendszerre is kockázatot jelent.
Tanulmányok bizonyítják, hogy a biszfenol a ruházatból az izzadságba beoldódik, és ezzel előáll annak lehetősége, hogy felszívódjon a bőrön keresztül
– hangsúlyozza a fogyasztóvédelmi egyesület.
A biszfenolok kioldódása a műanyag edényekből, konyhai eszközökből, kulacsokból egyre inkább közismert a tudatos fogyasztók körében is, a biszfenol A-t (BPA) például már betiltották a nyugtákhoz használt hőpapírokban és a cumisüvegekben is. A ruhaneműkre egyelőre mégsem vonatkozik a biszfenol-tartalom korlátozása, az egyesület viszont a friss eredmények alapján ezekre is kiterjesztené a szabályozást.
A vizsgálatban érintett márkák listája a fogyasztóvédelmi egyesület oldalán megtalálhatók.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)