McCain másodszor is nekiment Orbánnak

A szenátor szerint Orbán intézkedései fenyegetik az intézményes függetlenség, illetve a fékek és egyensúlyok alapelvét és mélységes aggodalmat keltenek a magyar demokratikus normák pusztulásával kapcsolatban.

2014. december 4., 07:02

Ráadásul

McCain szerintsokan bírnak hasonló véleménnyel a Fidesz-kormányról. A szenátor említi például a Velencei Bizottság 2013-as határozatát, mely így szólt: „Orbán alkotmányjogi változtatásai fenyegetik a demokráciát és a jogállamot az országban, az alkotmánymódosítások ellentmondanak az európai szabványoknak és az alapvető jogoknak; valamint fennáll a veszély, hogy az Európa Tanács három alappillérét – a hatalommegosztást, az emberi jogok védelmét és a jogállamiságot – is negatívan befolyásolják.”

McCain arra is felhívja a figyelmet, hogy több újságíró-szervezet is elítélte a megfélemlítő és öncenzúrára kényszerítő magyar sajtótörvényt. Emlékeztet az Európai Központi Bank többszöri figyelmeztetésére, hogy Orbán kormánya beavatkozik központi bankjának függetlenségébe, és felszólítására, hogy tartsák tiszteletben a pénzügyi világ függetlenségét.

McCain a múlt hónapban kitiltott magyarok ügyéről azt írja, hogy André Goodfriend a kitiltásokat figyelmeztetésként fogta fel arra, hogy a magyar kormány vonja vissza azokat a törvényeket, amik az aggasztó, negatív trendekhez, a jogállam gyengüléséhez, a civilszervezetek elleni támadásokhoz és az átláthatóság hiányához vezettek.

A szenátor szerint Orbán Viktor az intézkedéseit egy újfajta államrend, illiberális demokrácia építésével igazolja, de az elképzelései ellentmondanak a NATO és az EU alapvető értékrendjének. Ezek magukkal hozzák a „a szabadság meggyengülését, a hatalommal való visszaélést, faji megkülönböztetést és gazdasági megszorításokat. Ennek mindnek tanúi lehettek Magyarországon, mióta Orbán hatalmon van.”

Idézet McCain eredeti közleményéből:

„Democracy without respect for rule of law, separation of powers, and the protection of economic, civil, and religious liberties is not only inadequate, it is dangerous. It brings with it the erosion of liberty, the abuse of power, ethnic divisions, and economic restrictions – all of which we have witnessed in Hungary since Prime Minister Orban took power. Prime Minister Orban has justified his actions by calling for a new state model based on ‘illiberal democracy,’ but his vision defies the core values of the European Union and NATO. These alliances are founded not only on the principle of democracy, but also rule of law and the protection of individual liberty and fundamental freedoms. All members must remain committed to these values.”